Prezydent zapowiada, że podpisze ustawę zakazującą tzw. aborcji eugenicznej

Prezydent Andrzej Duda zapowiada w wywiadzie dla „Gościa Niedzielnego”, że podpisze ustawę zakazującą tzw. aborcji eugenicznej. „Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać” – podkreślił.

Na pytanie, jak zachowa się, jeśli na jego biurko trafi do podpisania obywatelski projekt ustawy zakazującej tzw. aborcji dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby Andrzej Duda mówi: „Te dzieci, jeśli uda im się przeżyć i rodzice nie zdecydują się na, niestety, proponowaną obecnie tzw. aborcję, są bardzo szczęśliwe. Jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać. To są wspaniali ludzie, którzy swoim życiem mogą zrobić wiele dobrego”.

„Podpiszę ustawę zakazującą aborcji eugenicznej, przede wszystkim, aby wykluczyć prawo do zabijania dzieci z zespołem Downa” – powiedział prezydent.

Komitet inicjatywy #ZatrzymajAborcję rozpoczął we wrześniu zbiórkę pod obywatelskim projektem zaostrzającym prawo aborcyjne. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Proponowane rozwiązania poparli ostatnio m.in. wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina z zadowoleniem przyjął deklarację prezydenta. Ma nadzieję, że Sejm szybko przyjmie przepisy.

– Bardzo się cieszymy, że najważniejsze osoby w państwie również dostrzegają wagę tego problemu, z którym walczymy. Cieszy nas to, że jest im bliski problem ochrony dzieci niepełnosprawnych przed grożącą im aborcją. Mamy nadzieję, że jeżeli nasz projekt zostanie już złożony do marszałka Sejmu, to zostanie bez nadmiernych dyskusji przyjęty. Bo tak naprawdę rozmawiamy tutaj o sprawie, która jest mało dyskusyjna, chodzi o życie dzieci – powiedział Jacek Januszewski.

20 października do Sejmu ma z kolei trafić projekt liberalizujący ustawę aborcyjną autorstwa Komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”. Projekt oprócz prawa do przerwania ciąży do 12. tygodnia, przewiduje także refundację antykoncepcji, dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Autorzy propozycji chcą też ograniczenia stosowania przez lekarzy klauzuli sumienia.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie tzw. aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego – jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl