Prezydent wręczył odznaczenia samorządowcom  

Przedstawiciele samorządu odebrali dziś z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy odznaczenia państwowe. Uroczystość odbyła się w pałacu prezydenckim. Okazją do tego był obchodzony kilka dni temu Dzień Samorządu Terytorialnego.

– Samorząd stanowi jeden z najważniejszych elementów ustrojowych Rzeczypospolitej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości. Oznacza istotną, może i najistotniejszą decentralizację władzy państwowej, realizowaną w jakimś sensie poprzez, ale także i dla zasady subsydiarności, czyli inaczej mówiąc – pomocniczości – mówił Duda.

Przypomniał, że zasada pomocniczości oznacza, że władza powinna być w jak największym stopniu w rękach zwykłych ludzi, „powinna być realizowana poprzez społeczność lokalną, albo w miarę – najbliżej społeczności lokalnej, jak to tylko możliwe”.

– Ale przede wszystkim istota polega na tym, że państwo jesteście wyłonieni przez swoich współmieszkańców i macie im pomagać w wykonywaniu tych zadań publicznych, które są dla nich realizowane i które mają im ułatwiać, umożliwiać codzienne funkcjonowanie, codzienne życie – zaznaczył prezydent.

– To niezwykle odpowiedzialna funkcja – dodał prezydent, dziękując zgromadzonym w Pałacu Prezydenckim samorządowcom.

– Dziękuję za tę służbę dla swoich, dla tych najbliższych, dla sąsiadów, współmieszkańców, dla swojej gminy, powiatu, województwa, regionu, ale dziękuję także, że poprzez tę służbę czynnie uczestniczycie państwo w budowaniu potencjału dowodzenia Rzeczypospolitej, czyli nas wszystkich – mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu nawiązał także do zapowiedzianego referendum konsultacyjnego. Wyraził zadowolenie, że przedstawiciele samorządów chcą wziąć udział w dyskusji nt. pytań dotyczących właśnie zakresu funkcjonowania jednostek samorządu.

– Dziękuję za to, bo dla mnie to jest kwestia ogromnie ważna: żebyście to właśnie Państwo się na ten temat wypowiedzieli – czy uważacie, że powinniśmy zadać naszym rodakom jakieś pytania (…) w kwestii przyszłości samorządu terytorialnego, jak on powinien być zbudowany, jak powinien być osadzony konstytucyjnie, czyli jakie elementy związane z samorządem terytorialnym w polskiej konstytucji powinny się znaleźć – mówił Andrzej Duda.

Prezydent odniósł się także do kwestii ograniczenia wstecz kadencji w wyborach powszechnych wójtów, burmistrzów i prezydentów. W jego ocenie jest to zmiana warunków w toku. Jednocześnie przyznał, że takie rozwiązanie można rozważyć. Wskazał tu na urząd prezydenta, który może piastować urząd maksymalnie przez dwie kadencje.

„Dzień Samorządu Terytorialnego” został ustanowiony przez Sejm 17 lat temu dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych i rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl