fot. https://twitter.com/prezydentpl

Prezydent weźmie udział w szczycie V4

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Budapeszcie. Dziś weźmie udział w szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej.

W tym roku grupa V4 obchodzi 30-lecie swojego istnienia. To wielki sukces europejskiej współpracy regionalnej – wskazywał Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP.

– Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że w ramach UE siła głosu V4 to siła głosu niemalże Francji i Niemiec. Głosując razem, powodujemy, że głos naszego regionu jest słyszalny. Dzięki V4 była możliwa implementacja ambitnego projektu – (…) projektu Trójmorza – dodał prezydencki minister.

Rozwój współpracy będzie tematem pierwszej sesji spotkania. Druga natomiast zostanie poświęcona wyzwaniom geostrategicznym. Chcemy, aby nasi partnerzy zrozumieli, w jakiej sytuacji znajduje się Polska – tłumaczył szef Biura Polityki Międzynarodowej.

– Ta pseudo-presja migracyjna, którą wywołał Alaksandr Łukaszenka, dziś została użyta przeciwko Polsce. Jutro może zostać użyta przeciwko dowolnemu państwu świata przez dowolny reżim. Do czasu, aż Łukaszenka zostaje z problemem – bo nie udało mu się przełamać polskiej granicy, gdyż atak został odparty – zagrożone są granice innych państw – dodał Jakub Kumoch.

Jakub Kumoch podkreślił, że polskie siły zbrojne doskonale radzą sobie z odpieraniem ataków i obroną granicy. Podziękował przy tym za propozycje wsparcia ze strony państw NATO.

– Oczywiście one są rozważane. Nie chodzi o to, żeby prowokować i dawać okazje do tworzenia kłamliwej narracji, że zostały ściągnięte siły NATO. (…) Alaksandr Łukaszenka sprowadził na granicę kilkanaście tysięcy migrantów. Należy zachowywać się spokojnie. Natomiast spodziewamy się różnych deklaracji, ponieważ państwa NATO są z nami solidarne i chcą tę solidarność wyrazić, za co jeszcze raz bardzo dziękujemy – mówił minister.

Gospodarzem szczytu V4 będzie prezydent Węgier, który w przyszłym roku kończy swoją kadencję. Szczyt odbędzie się bez udziału prezydenta Czech, który nie przybędzie do Budapesztu ze względu na stan zdrowia.

TV Trwam News

drukuj