PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Ukrainy przybył do Polski. To pierwsza oficjalna wizyta W. Zełenskiego od momentu rosyjskiej inwazji

Wizytę w Polsce złożył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wraz z małżonką. Obecność ukraińskiego przywódcy w Polsce to wyraz wdzięczności dla Polaków za przyjęcie uchodźców wojennych i okazja do rozmów o dalszej współpracy.

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Ukrainy od momentu rosyjskiej inwazji. Wizyty w Waszyngtonie, Londynie, Paryżu i Brukseli miały charakter roboczy. Przyjazd do Warszawy umacniania relacje między Polską a Ukrainą –  podkreślił prezydent Andrzej Duda.

– Cieszy mnie ogromnie i bardzo za to dziękuję, panie prezydencie, że tym pierwszym krajem, który zostaje przez Państwa oficjalnie odwiedzony, jest właśnie Polska – powiedział Andrzej Duda.  

W geście solidarności prezydent Polski wręczył Wołodymirowi Zełenskiemu Order Orła Białego, jedno z najważniejszych odznaczeń w naszym kraju.

Wizyta jest okazją, do przypomnienia światu o tym, jak wielkiej pomocy humanitarnej Polacy udzielili Ukraińcom. Polska od lutego zeszłego roku przyjęła miliony uchodźców i wydała na nich ponad 5 mld złotych. Jesteście nie tylko naszym partnerem, ale prawdziwym przyjacielem – zaznaczył prezydent Ukrainy.

– Jestem przekonany, że nigdy nie będzie zmęczenia we wdzięczności wam, zwykłym polskim ludziom, którzy pomagali zwykłym ludziom ukraińskim – podkreślił Wołodymyr Zełenski.

Ukraina stara się o członkostwo w  Unii Europejskiej. Jednak tocząca się wojna i  korupcja uniemożliwiają spełnienie tych planów. Z kolei polski rząd jest największym orędownikiem wejścia Ukrainy do UE. Prezydent i premier zabiegają na Zachodzie o członkostwo Kijowa w strukturach europejskich. Jednakże nasi wschodni sąsiedzi jeszcze przed wojną szukali sojuszników w innym miejscu – wskazał politolog, prof. Mieczysław Ryba.

– Że wejdą do Europy za pośrednictwem Niemiec, ale wojna to zweryfikowała. Wojna pokazała, że wspólnota interesów jest na linii Warszawa-Kijów – zwrócił uwagę prof. Mieczysław Ryba.

Polska intensywnie wspiera Ukrainę. Do tej pory przekazano pomoc o wartości 40 mld zł, z czego 10 mld na uzbrojenie. Polska – po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii – jest trzecim największym dostarczycielem broni dla Ukrainy. Przekazaliśmy m.in. ponad 300 czołgów. Prezydent Zełenski o naszej pomocy nie zapomina.

– Pragnę wam podziękować za potężny pakiet obronny, który wesprze naszych wojskowych i obroni ich życie – akcentował Wołodymyr Zełenski.

Przekazujemy także myśliwce. Na Ukrainę trafiło już osiem maszyn MiG-29.

– Jesteśmy gotowi, mówiłem już o tym panu prezydentowi [Zełenskiemu-red.], przekazać jeszcze sześć, które w tej chwili są w przygotowaniu w tym zakresie – poinformował Andrzej Duda.

Tymczasem rzecznik sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy stwierdził, że przekazane MiG-i są przestarzałe i chce dostarczenia myśliwców F-16.

MiG-i w zupełności wystarczą Ukrainne – zauważył były szef Wojsk Aeromobilnych, gen. Dariusz Wroński.

– Są rzeczywiście maszynami tzw. czwartej generacji i nie są najnowsze. Ale wyposażenie oraz resursy, które posiadają, są na tyle wystarczające, aby bardzo wesprzeć obronę – wyjaśnił gen. Dariusz Wroński.

Tematem rozmów prezydenta Zełenskiego w Polsce były kwestie historyczne.  Sporną sprawą nadal pozostaje nierozwiązana kwestia rzezi wołyńskiej dokonanej na polskiej ludności przez ukraińskich nacjonalistów. Do tej pory nie przeprowadzono ekshumacji ofiar tego ludobójstwa. Podczas rozmów prezydentów nie padły żadne konkretne deklaracje.

– Jestem przekonany, że będziemy z panem prezydentem [Zełenskim-red.] realizowali tutaj spokojną, konsekwentną, dobrą politykę budowania więzi pomiędzy naszymi narodami, także w oparciu o politykę pamięci. Uczciwej, rzetelnej pamięci – ocenił Andrzej Duda.

– Znajdujemy się w silnych relacjach, nie tylko pragmatycznych, ale i ludzkich. To ważne dla kwestii historycznych i każdych innych. Jestem przekonany, że wszystko rozwiążemy – dodał Wołodymyr Zełenski.

Im szybciej zamkniemy ten temat, tym lepiej dla obu krajów – zaznaczył prof. Mieczysław Ryba.

– Żeby te kwestie nie wracały do nas jak bumerang, w sensie negatywnym, rzeczywiście koniecznym byłoby mówienie prawdy o tym – podkreślił.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1643657129427861510

Krok w dobrą stronę poczyniono w maju zeszłego roku. Spór o polski cmentarz Orląt we Lwowie został zażegnany dzięki decyzji mera Lwowa. Postanowił on odsłonić posągi lwów strzegących wejścia do Nekropolii. Kilka lat temu Ukraińcy zasłonili je, uznając lwy za symbol polskiej okupacji.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl