fot. PAP/EPA

Prezydent Turcji: B. Netanjahu naraża na niebezpieczeństwo cały nasz region

Premier Izraela, Benjamin Netanjahu, naraża na niebezpieczeństwo nasz cały region – oświadczył w środę prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, na wspólnej konferencji ze swoim niemieckim odpowiednikiem Frankiem-Walterem Steinmeierem w Ankarze.

Prezydent Niemiec przybył do Turcji w poniedziałek. Jego wizycie, podczas której odwiedził też Stambuł i dotkniętą ubiegłorocznymi trzęsieniami ziemi prowincję Gaziantep, towarzyszą propalestyńskie protesty. Ich uczestnicy oskarżają Berlin o przyczynianie się do „mordowania” Palestyńczyków przez Izrael, który jest sojusznikiem Niemiec – pisze turecki portal Daily Sabah.

To pierwsza wizyta Steinmeiera w Turcji od 2017 roku, gdy objął urząd prezydenta Niemiec.

W środę Steinmeier spotkał się z Erdoganem. Na wspólnej konferencji prasowej turecki przywódca powiedział, że celem obu krajów jest zwiększenie dwustronnej wymiany handlowej – z 50 do 60 mld USD – informuje departament komunikacji tureckiego prezydenta.

Zaznaczył też, że Turcja liczy na usunięcie restrykcji, z jakimi się mierzy w dziedzinie przemysłu obronnego. Wyraził również nadzieję na współpracę z Berlinem w ramach walki z „terrorem”.

Jak podkreśla Daily Sabah, Niemcy zmniejszyły eksport towarów militarnych do Turcji po rozpoczęciu przez Ankarę operacji przeciwko Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w Syrii. Według Turcji Niemcy blokują też nabycie przez nią samolotów Eurofighter.

Recep Tayyip Erdogan oświadczył na konferencji prasowej, że premier Izraela naraża na niebezpieczeństwo cały region, w tym izraelskich obywateli, „by przedłużyć swoje polityczne życie”.

„Niestety (w Strefie Gazy) jest straszna sytuacja dla dzieci, kobiet i osób starszych. Nasi niemieccy przyjaciele powinni zobaczyć tę sytuację. Gaza i Palestyna zostały całkowicie zniszczone” – oznajmił.

Wyraził nadzieję, że wkrótce dojdzie do wymiany zakładników między Izraelem a Palestyńczykami.

Franki-Walter Steinmeier mówił o długiej historii stosunków turecko-niemieckich i zwrócił uwagę, że Niemcy zamieszkują trzy miliony Turków. Przyznał, że oba kraje przechodzą przez trudne czasy dla ich gospodarki, i opowiedział się za wzmocnieniem dwustronnych stosunków.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl