Minister gospodarki Węgier: Dajemy handlowcom dwa tygodnie na obniżkę cen paliw

Rząd Węgier daje sprzedawcom detalicznym dwa tygodnie na dobrowolne dostosowanie cen paliw do średniej regionalnej; w przeciwnym razie „zainterweniuje za pomocą surowych środków” – przekazał w środę na konferencji prasowej Marton Nagy, minister rozwoju gospodarczego Węgier.

„Za dwa tygodnie rząd (…) przyjrzy się zmianom cen i zainterweniuje za pomocą surowych środków, jeśli sprzedawcy detaliczni paliw nie powrócą do średnich cen w regionie” – powiedział Nagy po środowym posiedzeniu rządu.

Szef resortu gospodarki już we wtorek zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi interwencję w sprawie cen paliw, które rosną na Węgrzech od kilku miesięcy.

Jak przypomina portal Index, kilka dni temu węgierski Główny Urząd Statystyczny (KSH) po raz pierwszy opublikował dane o regionalnych cenach paliw. Wynikało z nich, że średnia cena benzyny jest o 3,2 proc. wyższa niż w regionie Europy Środkowej (razem: Polska, Czechy, Słowacja, Austria, Rumunia, Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Słowenia, Węgry), a średnia cena oleju napędowego – o 5 procent.

Od piątku cena benzyny spadnie do 647 forintów (7,11 zł), a oleju napędowego do 633 forintów (6,95 zł).

„Pozytywna zmiana już nastąpiła, ale ceny paliw spodziewane od piątku są nadal wyższe niż średnia regionalna, z różnicą 10 forintów (11 gr) za olej napędowy i 27 forintów (30 gr) za benzynę” – powiedział Nagy po środowym posiedzeniu rządu.

Polityk nie sprecyzował, jakie środki mogą zostać podjęte za dwa tygodnie. Państwowe regulacje w zakresie paliw obowiązywały już wcześniej na Węgrzech: limity cen zostały zniesione po ponad roku w grudniu 2022 roku w atmosferze paniki wobec niedoborów paliwa i długich kolejek na stacjach.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl