fot. Monika Bilska

Kto będzie na listach wyborczych do Parlamentu Europejskiego?

Platforma Obywatelska ogłosiła swoich kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród „jedynek” są szefowie resortów, spośród których rezygnację z teki ministra złożył już Bartłomiej Sienkiewicz. Prawo i Sprawiedliwość jeszcze zwleka, ale listy ogłosi w tym tygodniu.

Jeszcze we wtorek w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam Maciej Wąsik z PiS został zapytany, czy znajdzie się na listach partii do Parlamentu Europejskiego.

– Niebawem będziemy ogłaszać listy kandydatów – odpowiedział polityk.

W środę start Macieja Wąsika, a także byłego szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego, potwierdził prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Oficjalnie pełne listy ogłosiła w środę Platforma Obywatelska. Pierwsze nazwisko ujawnił premier Donald Tusk.

– Panowie Wąsik i Kamiński szukają złudnego bezpieczeństwa. My wysyłamy za nimi Kierwińskiego – oznajmił szef rządu.

Marcin Kierwiński otwiera listę w Warszawie, za plecami ma Hannę Gronkiewicz-Waltz, dla której jest to powrót do polityki po odejściu z warszawskiego ratusza. Szef MSWiA nie jest jedynym, który chce zamienić rząd na Brukselę. Minister aktywów państwowych, Borys Budka, będzie „jedynką” na Śląsku. Z kolei w Małopolsce i Świętokrzyskiem listy otwierać ma Bartłomiej Sienkiewicz. Minister kultury od razu postanowił zrezygnować ze stanowiska piastowanego w rządzie.

„Złożyłem na ręce premiera Donalda Tuska rezygnację z pełnienia funkcji ministra kultury i dziedzictwa narodowego” – poinformował polityk na portalu X.

Kandydowanie swoich ministrów do Parlamentu Europejskiego wykluczył dziś marszałek Sejmu, Szymon Hołownia.

– Nasze panie minister do Parlamentu Europejskiego kandydować nie będą. Będzie kandydował Michał Kobosko – poinformował lider Polski 2050.

Prawo i Sprawiedliwość już zdążyło wytknąć wcześniejsze głosowania w PE z udziałem polityków obecnej koalicyjnej rządzącej, które rzutują na sytuację Polski.

– Głos dziewięciu eurodeputowanych „Koalicji 13 grudnia” przesądził o tym, że Parlament Europejski zainicjował procedurę zmiany traktatów – przypomniał poseł PiS, Szymon Szynkowski vel Sęk.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości czekają jeszcze z ogłoszeniem list, ale były premier Mateusz Morawiecki spodziewa się decyzji niebawem. On sam wykluczył swój start.

– Wszelkie decyzje dotyczące obecności kogokolwiek na listach do Parlamentu Europejskiego będą już podjęte – mam nadzieję – do końca tego tygodnia – oznajmił wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości.

– 27 kwietnia mamy konwencję wyborczą w Warszawie, w hali Expo. Wszystko będzie wówczas jasne – powiedział Maciej Wąsik.

27 kwietnia ogłoszenie swoich kandydatów planuje też Lewica. Konfederacja ogłosiła, że w Warszawie jej listę otworzą Krystian Kamiński i Ewa Zajączkowska-Hernik.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl