fot. flickr.com

Prezydent Turcji atakuje Izrael

Rasistowskie i faszystowskie – takimi słowami prezydent Turcji Recep Erdogan określił państwo Izrael. Do ostrej krytyki sprowokowało go przyjęcie przez tamtejszy rząd ustawy określającej Izrael jako państwo narodu żydowskiego. W odpowiedzi premier Benajmin Netanjahu oskarżył Ankarę o masakrowanie Syryjczyków i Kurdów.

Izrael jest historyczną ojczyzną narodu żydowskiego, który ma wyłączne prawo do narodowego samostanowienia na swym obszarze – tak głosi zapis w przyjętej przez izraelski Kneset ustawie.

– To prawo dowodzi, że bez wątpienia Izrael jest najbardziej syjonistycznym, faszystowskim i rasistowskim krajem na świecie – powiedział Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.

W ciągu całego wystąpienia w tureckim parlamencie Recep Erdogan użył wielu negatywnych określeń wobec Izraela i władz tego kraju. Porównał ich nawet do historycznego zbrodniarza.

– Nie ma różnicy między obsesją aryjskiej rasy Adolfa Hitlera oraz izraelskim rozumowaniem, które mówi, że Żydzi są jedynymi właścicielami tych świętych ziem. Duch Hitlera, który wciągnął świat w wielką katastrofę, pojawił się ponownie u niektórych administratorów w Izraelu – wskazał prezydent Turcji.

Turecki prezydent potępił również strzelanie przez izraelską armię do Palestyńczyków.

– Izraelskie ataki w Palestynie, szczególnie w Jerozolimie i Strefie Gazy, są zbrodnią przeciwko ludzkości. Po raz kolejny Izrael pokazał, że jest państwem terrorystycznym, które uderza na Palestyńczyków, którzy nie robili nic poza obroną własnych ziem. Użyli czołgów, artylerii, odrzutowców, rakiet i snajperów – zaznaczył Recep Erdogan.

Premier Izraela nie pozostał dłużny prezydentowi Turcji. Oskarżył Recepa Erdogana o masakrowanie Syryjczyków i Kurdów oraz o więzienie tysięcy własnych obywateli. Jak zaznaczył, Turcja pod jego rządami staje się mroczną dyktaturą.

W tekście przyjętej przez Izrael ustawy zapisano między innymi, że rozwój osadnictwa żydowskiego leży w interesie narodowym, a cała i zjednoczona Jerozolima jest stolicą państwa. Pozarządowa organizacja Adalah broniąca praw Arabów oświadczyła, że ustawa ma na celu zwiększanie etnicznej wyższości Żydów nad pozostałymi, w tym arabskimi mieszkańcami kraju i promowanie rasistowskiej polityki.

TV Trwam News/RIRM

drukuj