Prezydent: sprawa zwrotu wraku coraz bardziej znana w przestrzeni międzynarodowej

Sprawa zwrotu wraku samolotu Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, jest coraz bardziej znana w przestrzeni międzynarodowej – powiedział dziś w Krakowie prezydent Andrzej Duda i dodał, że na początku jego prezydentury wiedza na ten temat była „w zasadzie żadna”.

Siedem lat po katastrofie wrak samolotu nadal znajduje się w Rosji, w hangarze na terenie lotniska wojskowego w Smoleńsku.

Prezydent pytany przez dziennikarzy o kwestię zwrotu wraku Tu-154M podkreślił, że rozmawiał na ten temat wielokrotnie.

Proszę mi wierzyć, ja prowadzę wiele rozmów międzynarodowych. Rozmawiałem ostatnio w Monachium na ten temat z senatorem McCainem (…) i innymi politykami (…). Systematycznie informuję, jak ta sytuacja wygląda. Ona jest znana, coraz bardziej znana w przestrzeni międzynarodowej, bo wiedza na ten temat, jaką ja zastałem, kiedy po raz pierwszy zacząłem się spotykać jako prezydent RP, była na arenie międzynarodowej w zasadzie żadna, jeśli chodzi o czołowych polityków” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że będzie się ona stopniowo zmieniała.

Zmienia się też sytuacja międzynarodowa. Proszę zobaczyć, jakie wydarzenia miały miejsce od 2010 r. Ile się zmieniło w tej przestrzeni międzynarodowej, przede wszystkim na grosze, niestety. Sytuacja nie jest łatwa w tej sprawie. To jest taki trudny proces dyplomatyczny, polityczny. Sprawa bardzo złożona. Trzeba prowadzić konsekwentne działania” – podkreślił.

Prezydent rano wziął udział we Mszy św., a potem przeszedł do krypty na Wawelu, aby dokładnie o godz. 8.41 – złożyć kwiaty przy grobach pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz modlić się. Razem z nim hołd tragicznie zmarłym rodzicom oddała Marta Kaczyńska wraz córkami.

Po wyjściu z uroczystości Andrzej Duda powiedział, że 10 kwietnia 2010 r. był dniem absolutnie niepowetowanej straty dla polskiego życia publicznego.

Na przestrzeni tych lat widać, że ta strata jest” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl