fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent Słowenii Borut Pahor odwiedził Muzeum Auschwitz

Prezydent Słowenii Borut Pahor odwiedził w sobotę miejsce pamięci na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz – zakomunikowało Muzeum Auschwitz. Przywódca złożył wieniec przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie.

Prezydent Borut Pahor odwiedził blok 5, w którym na ekspozycji są osobiste przedmioty zrabowane ofiarom, m.in. buty, walizki, okulary, dziecięce ubranka, czy żydowskie szaty modlitewne, a także budynek pierwszego krematorium i komory gazowej w byłym obozie Auschwitz I.

Słoweńska delegacja zobaczyła także przestrzeń na piętrze poobozowego bloku 17. Jest ona przeznaczona na nową ekspozycję narodową, która zostanie przygotowana wspólnie przez państwa byłej Jugosławii.

„Będzie poświęcona ofiarom obozu deportowanym z tego obszaru” – oznajmiło muzeum.

Prezydent Słowenii złożył wieniec przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11, gdzie odbywały się egzekucje przez rozstrzelanie. Niemcy rozstrzelali tam wiele tysięcy osób, w zdecydowanej większości Polaków. Borut Pahor oddał w ten sposób hołd wszystkim ofiarom Auschwitz.

W drugiej części słoweński przywódca odwiedził były obóz Auschwitz II-Birkenau. Widział m.in. rampę kolejową, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Na zakończenie wizyty złożył znicze przy pomniku położonym obok ruin komór gazowych i krematoriów II i III – na płycie głównej oraz na tablicy w języku słoweńskim.

Prezydent Pahor przybył w piątek do Polski z oficjalną, pożegnalną wizytą przed zakończeniem swojego mandatu. Spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkami – Sejmu Elżbietą Witek, a także Senatu – Tomaszem Grodzkim.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl