fot. PAP/EPA

Prezydent Słowacji w poniedziałek złoży oficjalną wizytę w Polsce

Prezydent Andrzej Duda spotka się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z prezydent Republiki Słowackiej Zuzaną Czaputovą, która objęła ten urząd niespełna miesiąc temu. Główne tematy planowanych rozmów, to: polityka europejska w tym formowanie się nowej KE, a także współpraca regionalna.

Będzie to pierwsza wizyta oficjalna nowej prezydent Słowacji w Polsce, a czwarta w ogóle jej wizyta zagraniczna, po Pradze, Budapeszcie i Brukseli.

Ceremonia oficjalnego powitania prezydent Słowacji przez prezydenta Andrzeja Dudę odbędzie się w poniedziałek na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie odbędą się rozmowy „w cztery oczy” obojga przywódców, po których do rozmów plenarnych pod przewodnictwem Andrzeja Dudy i Zuzany Czaputovej zasiądą obie delegacje.

Po zakończeniu rozmów prezydenci Polski i Słowacji spotkają się z mediami. Po południu prezydent Słowacji spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Prezydenci Andrzej Duda i Zuzana Czaputova rozmawiać będą przede wszystkim na tematy związane z polityką europejską i współczesnymi problemami Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego, formowania się nowej Komisji Europejskiej” – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Andrzej Duda i Zuzana Czaputowa omówią też tematy dotyczące relacji dwustronnych, współpracy na szczeblu regionalnym – w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Inicjatywy Trójmorza oraz wschodniej flanki NATO.

„Podobnie jak poprzednik prezydent Czaputovej – Andrej Kiska – nowa pani prezydent wybrała Polskę jako cel jednej ze swoich pierwszych oficjalnych wizyt zagranicznych. To sygnał, że pani prezydent relacjom z Polską przypisuje duże znaczenie i jest zainteresowana ich dalszym rozwijaniem” – zaznaczył prezydencki minister.

Podkreślił, że „zarówno dla Słowacji jak i dla Polski ważne jest, aby współpraca europejska opierała się na zasadach równości i solidarności oraz dawała wszystkim państwom szanse na pełne wykorzystanie swojego potencjału, jaki wnoszą do wspólnego rynku i polityki europejskiej”.

„Dla prezydenta Andrzeja Dudy ważne będzie poznanie opinii i ocen prezydent Słowacji, co do dalszego kształtu głównych formatów współpracy regionalnej, tak aby uzyskały one jeszcze większy wpływ na decyzje polityczne całej Europy. W tej kwestii dobre współdziałanie sąsiedzkie Polski i Słowacji może mieć istotne znaczenie” – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dodał, że „ważnym wątkiem rozmów głów państw będzie rozbudowa infrastruktury transportowej na osi Północ-Południe, która jest podstawą rozwoju polsko-słowackich relacji gospodarczych, które prezydenci chcą wspierać”.

Podczas wizyty w Budapeszcie w czwartek nowa prezydent Słowacji zaapelowała do krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Czechy, Węgry) o ochronę praworządności, aby nie były one postrzegane jako państwa „osłabiające Unię Europejską”. Czaputova oświadczyła po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem, że współpraca krajów V4 powinna się opierać na wspólnych wartościach i nie ograniczać się do ochrony wartości regionalnych.

„Nasza współpraca musi także reprezentować takie wartości, jak praworządność, demokracja i wolność oraz podstawowe wartości współpracy wyłożone w traktacie założycielskim V4, abyśmy nie byli postrzegani jako ci, którzy osłabiają czy rozbijają Unię Europejską” – powiedziała słowacka prezydent.

Zaznaczyła, że to, iż obecna sytuacja na Słowacji przedstawia się dobrze, jej kraj w znacznej mierze zawdzięcza integracji europejskiej, a nie powrotowi do „wyłącznej państwowości narodowej”.

W marcu br. Czaputova w drugiej turze wyborów prezydenckich pokonała Marosza Szefczovicza, który był kandydatem najsilniejszej partii koalicji rządzącej byłego premiera Roberta Fico – Kierunek – Socjaldemokracja (SMER-SD).

Przed wejściem do polityki 45-letnia prawniczka zajmowała się prawami obywatelskimi. Później zaangażowała się w tworzenie liberalnej partii Postępowa Słowacja, która wysunęła jej kandydaturę w wyborach. Czaputova objęła urząd 15 czerwca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl