fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP wydał rozporządzenie ws. stanu wyjątkowego

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego – poinformował dziś rzecznik szefa państwa polskiego Błażej Spychalski.

Jak wskazał Błażej Spychalski, wniosek był w ostatnich dniach „wnikliwie analizowany” przez prezydenta, także w gronie doradców.

„Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusje (…). Dzisiaj, dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia o wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie wskazanym we wniosku przez Radę Ministrów. To jest mniej więcej 3-kilometrowy pas województwa lubelskiego i województwa podlaskiego, to jest granica Polski z Białorusią” – powiedział rzecznik prezydenta.

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

„Zgodnie z konstytucją to rozporządzenie prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie” – wyjaśnił Błażej Spychalski.

PAP

drukuj