fot. Andrzej Hrechorowicz

Prezydent przekazał Order Virtuti Militari rodzinie Marii Swech

Rodzina Marii Swech – łączniczki z Powstania Warszawskiego – odebrała z rąk prezydenta Order Virtuti Militari. Prezydent przekazał go bratanicy Marii Swech, Marcie Freudenhein.

Odznaczenie zostało przyznane już w sierpniu 1944 roku, jednak łączniczka AK zginęła miesiąc później i Orderu nigdy nie otrzymała.

Cieszę się, że to właśnie za czyn bohaterski z okresu Powstania Warszawskiego, z tamtych dni, które są tak bliskie mojemu sercu, mogę przekazać to odznaczenie – powiedział Andrzej Duda.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że przywracanie pamięci o bohaterach narodowych odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej.

– Ważną rzeczą w historii jest to, abyśmy wiedzieli, kto był bohaterem, ale taż i kto był zdrajcą po to, aby tych pierwszych honorować w sposób właściwy – czyli właśnie orderami – a o tych drugich pisać całą prawdę w podręcznikach historii. Pan prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając swoją pierwszą kadencję prezydencką, obiecał, że będzie właśnie taką politykę orderową w zakresie polityki historycznej prowadził tzn. będzie przyznawał najwyższe odznaczenia osobom, które na to zasługują – przypomina dr Jerzy Bukowski.

Maria Swech ps. „Myszka” po upadku powstania trzy razy przeprawiała się przez Wisłę rozpoznając sytuację na zachodnim brzegu. Wraz z grupą powstańców dołączyła do oddziałów walczących w Kampinosie. Zginęła 27 września 1944 roku podczas bombardowania. W Powstaniu Warszawskim zginęło także dwóch jej braci.

RIRM

drukuj