fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę o Funduszu Medycznym

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Funduszu Medycznym. Ma on finansowo wspierać poszerzanie dostępu do nowoczesnych metod leczenia i leków zapewniających skuteczną diagnostykę i terapię, a także uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi w szczególności o dzieci oraz innych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie i nowotworowe. Ponadto Fundusz Medyczny ma przeznaczać część środków na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia i na profilaktykę.

Ustawa gwarantuje corocznie Funduszowi Medycznemu wypłatę z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 4 mld zł, począwszy od przyszłego roku.

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda wskazał, że Fundusz Medyczny to element „dopełniający system”.

– Jego rolą jest, aby każdy miał potencjalną możliwość znalezienia wsparcia, opieki i ratunku w trudnych sytuacjach. Mam nadzieję, że będzie to ratunek dla dzieci, a przede wszystkim ulga dla skołatanych trudną sytuacją rodziców. Wierzę, że dzięki temu wielu z Państwa znajdzie uspokojenie, ukojenie i będzie mogło normalnie myśleć o leczeniu dzieci, przywróceniu ich na normalną ścieżkę zdrowego życia – powiedział prezydent Andrzej Duda.

W uroczystym podpisaniu ustawy wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Powołanie Funduszu Medycznego zostało przez prezydenta zapowiedziane w marcu. Pod koniec czerwca Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Posłowie przyjęli ją 7 października.

RIRM/TV Trwam News

drukuj