Prezydent Iranu: musimy rozwijać wojsko dla obrony przed innymi krajami

Iran musi rozwijać swe siły zbrojne, by powstrzymać inne kraje przed zagrabieniem jego terytorium i zasobów – oświadczył dziś prezydent Hasan Rowhani. Tego samego dnia w Iranie zaprezentowano nowy myśliwiec krajowej produkcji Kowsar.

„Powinniśmy być gotowi do walki z potęgami wojskowymi, które chcą przejąć naszą ziemię i nasze zasoby” – powiedział Rowhani w przemówieniu transmitowanym na żywo przez telewizję państwową przed obchodzonym w środę Narodowym Dniem Przemysłu Obronnego.

„Dlaczego nie atakują nas Stany Zjednoczone? Ze względu na naszą potęgę, bo (USA) są świadome (…) konsekwencji” – dodał.

Wcześniej media irańskie poinformowały o zaprezentowaniu nowego myśliwca krajowej produkcji Kowsar, który ma być wykorzystywany do krótkich misji wsparcia z powietrza i w misjach szkoleniowych. Nowa maszyna – zapowiedziano – jest produkowana w całości w kraju i jest zdolna do przenoszenia różnego rodzaju broni.

Państwowa telewizja irańska pokazała na żywo ceremonię w Teheranie, podczas której nowy myśliwiec wykonał lot w obecności Rowhaniego.

Władze irańskie wysłały broń i tysiące żołnierzy do sąsiedniej Syrii, gdzie od 2011 roku trwa wojna domowa, dla wsparcia armii prezydenta Baszara el-Asada. Iran nie dysponuje jednak silnym lotnictwem i dlatego był zmuszony zwrócić się do Rosji o wsparcie z powietrza swych działań w Syrii.

Jak pisze Reuters, irańskie siły powietrzne najprawdopodobniej mają zaledwie kilkadziesiąt zdolnych do działań samolotów bojowych. Są to samoloty produkcji rosyjskiej i przestarzałe amerykańskie maszyny otrzymane jeszcze przed rewolucją islamską z 1979 roku.

W obliczu międzynarodowych sankcji i embarga na import wielu rodzajów broni Iran rozwinął własny, potężny przemysł zbrojeniowy – pisze Reuters. W 2013 roku Iran zaprezentował nowy typ myśliwca Qaher 313, który miał powstać w kraju, jednak część ekspertów powątpiewała w możliwość utrzymania produkcji tej maszyny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl