fot. twitter.com/PremierRP

Prezydent Francji E. Macron potwierdził solidarność z Polską po spotkaniu z szefem polskiego rządu w Paryżu

Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził solidarność z Polską i Estonią po spotkaniach w Paryżu z premierami RP Mateuszem Morawieckim i Kają Kallas. Przypomniał o gotowości Francji do udzielenia wsparcia na granicy polsko-białoruskiej, a także o pilnej potrzebie dopuszczenia do granicy Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców – napisał Pałac Elizejski w oświadczeniu.

Prezydent Emmanuel Macron w środę rano przyjął w Pałacu Elizejskim premiera Mateusza Morawieckiego, a po południu – premier Kaję Kallas.

„Europa nie może być zakładnikiem manipulacji” – zadeklarował Emmanuel Macron po spotkaniach.

https://twitter.com/PremierRP/status/1463468423409803267

„Będziemy nadal wywierać presję na Aleksandra Łukaszenkę, aby położył kres tym niedopuszczalnym praktykom. Musimy również zapewnić, aby osoby zagrożone jego polityką i strategią mogły korzystać ze wsparcia humanitarnego dzięki współpracy z krajami ich pochodzenia w celu organizowania ich powrotów” – stwierdził prezydent Francji.

„Naszą strategią jest solidarność i ochrona zewnętrznych granic Europy” – podsumował Emmanuel Macron.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezydentem Emmanuelem Macronem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą, a także szantażu gazowym ze strony Rosji, który prowadzi do wzrostu cen gazu w całej Europie.

„Rozmawialiśmy również o rosyjskiej broni propagandowej, rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości, hakowaniu komputerów i cyberprzestępczości” – dodał Mateusz Morawiecki.

https://twitter.com/PremierRP/status/1463504211132522497

Natomiast premier Kaja Kallas wezwała do przyjęcia „ostrych sankcji” wobec Białorusi.

„Musimy kontynuować naciski dyplomatyczne na kraje pochodzenia migrantów przybywających do Mińska. Musimy zadbać o to, aby nie było nowych możliwość ich i sprowadzania” – zaapelowała estońska premier.

Emmanuel Macron mówił również podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim o potrzebie „swobodnego dostępu mediów po polskiej stronie granicy” – poinformował Pałac Elizejski.

Obaj przywódcy „omówili także sytuację praworządności w Polsce” w kontekście prymatu prawa europejskiego nad prawem narodowym.

„Prezydent powtórzył swoje zaniepokojenie w tej sprawie i wezwał polski rząd do znalezienia rozwiązania, które uszanuje fundamentalne wartości Unii Europejskiej” – napisano w komunikacie przesłanym agencji AFP.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl