Prezydent Duda: Europa dwóch prędkości osłabi wspólnotę

Projekt Europy dwóch prędkości osłabi wspólnotę i wzmocni tendencje dezintegracyjne, podważając najważniejsze osiągnięcia integracji europejskiej: strefę Schengen oraz cztery swobody jednolitego rynku – przepływu osób, towarów, usług i kapitału – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Przemawiając dziś podczas inauguracji roku akademickiego w Kolegium Europejskim w Natolinie, prezydent Duda podkreślił, że „Brexit oraz sytuacja w południowym i wschodnim sąsiedztwie sprawiły, że wspólnota europejska stoi dziś w obliczu największych wyzwań, wewnętrznych i zewnętrznych, od czasu jej powstania”.

„W efekcie, historyczny projekt integracji europejskiej, który przyniósł bezprecedensową stabilność i dobrobyt na kontynencie, jest dziś, można spokojnie powiedzieć: niestety realnie zagrożony” – dodał.

„Szukając rozwiązań dla wspomnianych wyżej wyzwań, nie możemy rozbijać i tak kruchej europejskiej jedności. Nie mam wątpliwości, że zgoda na utrzymany w modelu hierarchicznym projekt Europy dwóch prędkości spowoduje wewnętrzne i zewnętrzne osłabienie wspólnoty, wzmocni też tendencje dezintegracyjne, podważając najważniejsze osiągnięcia integracji europejskiej: strefę Schengen oraz cztery swobody jednolitego rynku: swobodę przepływu osób, towarów, usług i kapitału” – oświadczył prezydent.

Andrzej Duda podkreślił też, że „wspólnota europejska musi ponownie stać się źródłem wolności i jedności, a nie ograniczeń i podziału”.

„UE potrzebuje więcej demokracji i szacunku dla demokratycznych wyborów europejskich narodów” – oświadczył.

Dodał, że aby to osiągnąć, UE „musi powrócić do swoich korzeni: do modelu wspólnoty wolnych narodów i równych państw”.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj