fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Paryżu

Po Talinie, Berlinie, Londynie przyszedł czas na Paryż. Prezydent Andrzej Duda składał wizytę w stolicy Francji. Jednym z najważniejszym punktów programu było spotkanie z prezydentem Francoisem Hollandem. Podczas rozmowy obaj przywódcy poruszyli istotne kwestie, w tym te dotyczące konfliktu na Ukrainie. Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i Francois Hollande przekonywali, że porozumienia mińskie muszą zostać wypełnione.

Wizyta w stolicy Francji rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania na Dziedzińcu Pałacu Inwalidów. Następnie prezydent Andrzej Duda spotkał się z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Claudem Bartolone. Po tej rozmowie prezydent Polski udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie rozmawiał z prezydentem Francji Francis Hollande’em. Wśród tematów, które poruszyli obaj przywódcy, pojawiła się kwestia konfliktu na Ukrainie. Prezydent Andrzej Duda mówił, że Polsce zależy na tym, aby Ukraina odzyskała kontrolę nad swoimi granicami, a porozumienia mińskie były wykonane. Kolejnym z tematów rozmowy był konflikt w Syrii i napływ uchodźców do Europy.

– W obliczu tego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie, musimy upewnić się, że nie ma politycznych przemian w Syrii. W piątek niektóre kraje spotkają się w celu dążenia do tego procesu i nie ugrzęźnięcia w wojnie, w której ofiarami jest ludność cywilna – powiedział prezydent Francji Francois Hollande.

Prezydent Andrzej Duda mówił o konieczności podjęcia działań mających na celu ograniczenie liczby uchodźców napływających do Europy.

– Zgadzamy się z prezydentem Francji, że musimy zaangażować się w profilaktykę mającą na celu zmniejszenie fali uchodźców napływających do Europy. Mówimy o wsparciu finansowym dla uchodźców znajdujących się w obozach w celu zapewnienia im maksimum godnych warunków życia, by znajdowali się jak najbliżej swojego kraju, by mogli do niego łatwo wrócić, gdy zmieni się tam sytuacja – akcentował Andrzej Duda.

Podczas spotkania prezydenci rozmawiali także o bezpieczeństwie energetycznym Europy oraz o szczycie klimatycznym, który w grudniu odbędzie się w Paryżu. Już wiadomo, że na początku przyszłego roku w Polsce dojdzie do spotkania szefów rządów Polski i Francji oraz do spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego (Francja, Polska, Niemcy).

Późnym popołudniem prezydent Andrzej Duda odwiedził Muzeum Curie z polskimi uczonymi i wnukiem Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei wieczorem podczas spotkania z Polonią wręczył odznaczenia państwowe, złożył kwiaty przed tablicą „Solidarności” w Paryżu oraz odwiedził Polską Misję Katolicką.

 

 

TV Trwam News / RIRM


drukuj