Prezydent A. Duda zakończył wizytę w Nowej Zelandii

Prezydent Andrzej Duda zakończył oficjalną wizytę w Nowej Zelandii. Ostatnim jej punktem było spotkanie z lokalną Polonią.

W Wellington prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym otwarciu Skweru imienia Polskich Dzieci. Upamiętnia on przyjęcie przez Nową Zelandię grupy ponad 730 dzieci z Polski. Większość z nich straciła swoich rodziców w trakcie zsyłki na Wschód przez Sowietów. Władze utworzyły dla nich specjalny obóz w miejscowości Pahiatua, w którym znalazły schronienie. Większość z nich została w Nowej Zelandii, nie zapominając o Polsce. Z dziećmi z Pahiatua oraz ich potomkami spotkał się dziś prezydent Polski.

Andrzej Duda podziękował Polakom mieszkającym w Nowej Zelandii za piękne świadectwo, dzięki któremu Polska jest szanowana na Antypodach.

– Wiele czasu już minęło od tamtego roku, kiedy przybyliście do Nowej Zelandii, a Polska i polskość cały czas są w was. Przekazaliście ją waszym dzieciom, przekazujecie ją waszym wnukom i za to jestem ogromnie wdzięczny – powiedział Andrzej Duda.

Prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii Marian Ceregra przekazał na ręce prezydenta polską flagę spod Monte Casino. Zapewnił też, że Polacy, którzy przybyli do Nowej Zelandii nigdy nie zapomnieli o pierwszej ukochanej Ojczyźnie.

– Ona jest oryginalna. Choć wyblakła już, ale jest oryginalna – zapewnił Marian Ceregra.

W trakcie spotkania prezydent wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom środowiska polskich dzieci z Pahiatua. Andrzej Duda spotkał się także dziś z przedstawicielami biznesu.

Prezydentowi zależy na zwiększeniu wymiany handlowej i zacieśnieniu współpracy gospodarczej między Polską i Nową Zelandią. Ma to szczególne znaczenie w kontekście trwającego procesu negocjacji Umowy o wolnym handlu między Nową Zelandią a Unią Europejską.

TV Trwam News/RIRM

drukuj