Prezydent A. Duda: Polska poradzi sobie z przygotowaniem infrastruktury dla stałych baz USA

Prezydent Andrzej Duda zapewnił w czwartek, że Polska poradzi sobie z przygotowaniem infrastruktury dla stałych baz USA. Zaznaczył, że 2 mld dolarów, które Polska chce wydać na ten cel, to kwota uwzględniająca polskie realia.

Najwyższy przedstawiciel państwa polskiego kolejny raz w tym miesiącu przebywał z wizytą w USA. Okazją do tego było posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump rozmawiali kilkukrotnie na temat budowy stałej bazy amerykańskich wojsk w Polsce.

Andrzej Duda podkreślił na konferencji prasowej, że Polsce zależy na wzmocnieniu bezpieczeństwa naszego kraju poprzez stałą obecność armii Stanów Zjednoczonych. Jak mówił, rozumie, że to oznacza, iż Polska musi ponieść pewne koszty z tym związane.

– Wskazaliśmy właśnie, w związku z tymi wydatkami o charakterze infrastrukturalnym, które trzeba będzie ponieść w Polsce na to, aby przygotować wszystko pod stałą obecność amerykańską, że mogłaby to być kwota ok. 2 mld dolarów, którą przeznaczylibyśmy na te właśnie działania przygotowawcze. Podaliśmy ją szacując i uwzględniając m.in. także i polskie realia, czyli to, ile co w Polsce kosztuje, ile kosztuje wykonanie jakich prac – powiedział prezydent Duda.

W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda, podczas spotkania w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem, wyraził nadzieję na wspólne zbudowanie w Polsce bazy, która nazywałaby się „Fort Trump”.

Donald Trump ocenił, że utworzenie stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ponad 2 miliardy dolarów.

„Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów” – powiedział prezydent USA.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl