fot. PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent A. Duda: Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe; dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe – mówił w sobotę prezydent Andrzej Duda. Zadeklarował, że będzie wspierał działania polepszające sytuację rolników.

Prezydent, który w sobotę wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczył w Dożynkach Gminy Tarnów w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie), ocenił, że polskie rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, coraz lepiej funkcjonuje, ale – jak dodał – rolnictwo, gdy staje się przemysłowe, „traci element swojskości”.

„Jest dla mnie rzeczywiście niezwykłe to, że polscy rolnicy cały czas potrafią wytwarzać wspaniałą, doskonałą żywność, dzięki której zdobywamy kolejne rynki eksportowe” – mówił Andrzej Duda.

„Polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe. To niezwykły dar, który polscy rolnicy, polska wieś ofiaruje całemu społeczeństwu” – dodał.

Prezydent zapewnił, że w Polsce „żywności nie brakuje i nie zabraknie”.

Andrzej Duda wskazując, że „władze Rzeczpospolitej czynią wszystko, co mogą, aby w jak największym stopniu pochylić się nad polskim rolnictwem i nad polskim rolnikiem, który jest pochylony nad swoim polem”, zadeklarował, że będzie rozmawiał z premierem i ministrem rolnictwa nt. kolejnych działań systemowych dotyczących, np. ubezpieczeń rolniczych, wzmocnienia sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych czy ich eksportu.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1429091592112156672

Prezydent zwrócił uwagę, że „jest wiele zadań jeszcze do zrealizowania”, chociaż, jak dodał, „wiele się udało zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat”.

„Ale zadań cały czas jest wiele i polskie rolnictwo będzie zawsze wymagało wszechstronnej opieki ze strony państwa, trzeba wiele elementów zrobić zwłaszcza tych systemowych, chociażby w dziedzinie ubezpieczeń” – tłumaczył.

Poinformował, że będzie rozmawiał na ten temat z premierem i ministrem rolnictwa. Zdaniem prezydenta Dudy, „potrzebne jest także wzmocnienie realizacji sprzedaży bezpośredniej oraz wybudowanie portu zbożowego w naszym kraju, po to żebyśmy mogli działać sprawniej i sprawniej realizować działania eksportowe”.

„To wszystko stoi przed nami” – podkreślił.

Jak ocenił Andrzej Duda, „rolnictwo staje się coraz nowocześniejsze, że wieś w związku z tym staje się coraz bardziej nowoczesna, że się zmienia”.

Zaznaczył jednocześnie, że wieś „zachowuje swoją tradycję, zachowuje swoje wartości, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez ojców synom, przez matki córkom, przez Koła Gospodyń Wiejskich, gdzie spotykają się pokolenia, poprzez Ochotnicze Straże Pożarne”.

„To jest ogromna wartość polskiej wsi” – powiedział Andrzej Duda.

„Cieszę się niezwykle, że zwłaszcza na przestrzeni tych ostatnich dziesięcioleci tak bardzo wzmocnił się ten komponent tradycji na wsi. Wzmocnił się dlatego, że jest coraz więcej osób w strojach regionalnych, jest coraz więcej Kół Gospodyń Wiejskich, jest coraz więcej tej wspólnej działalności i jest coraz więcej właśnie tego kontaktu międzypokoleniowego” – mówił prezydent.

Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud.

„Wystarczy spojrzeć na te wieńce i korony dożynkowe – ileż z jednej strony kunsztu, ale z drugiej strony także serca i swoistej miłości do tego zboża, do tych płodów rolnych – widać w tych wspaniałych dziełach sztuki – nie waham się tego powiedzieć” – powiedział.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1429046227140849670

Prezydent zwrócił uwagę na potrzebę rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich. Wyraził jednocześnie nadzieję, że środki, które będą rozdzielane w ramach polskiego Nowego Ładu w wystarczającym stopniu dotrą także na te tereny.

„Wiadomo, że tam, gdzie infrastruktura jest bardzo dobrze rozwinięta, gdzie są możliwości komunikacji, tam gdzie jest dostęp do różnych elementów nowoczesnej współczesności – jak szerokopasmowy internet – żyje się lepiej, łatwiej, ma się większe możliwości osobistego rozwoju, także i kulturalnego, ma się również większe możliwości zawodowe” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że „równomierne rozwijanie kraju jest jednym z najważniejszych elementów rozwoju Rzeczpospolitej.

„Nie może być tak, że jest głęboka różnica pomiędzy miastem a terenami wiejskimi” – oświadczył prezydent.

„Elementem nowoczesnego państwa jest dobrze rozwinięta infrastruktura na terenach wiejskich” – zaznaczył.

Wyraził nadzieję, że nie wrócą już czasy, kiedy na terenach wiejskich likwidowane są komisariaty a poziom bezpieczeństwa spada.

„Komisariaty na wsiach nie będą likwidowane, ale będą też przywracane i budowane nowe” – zapewnił Andrzej Duda.

Zadeklarował, że będzie realizowany program modernizacji ochotniczych straży pożarnych, tak żeby remizy były coraz lepiej wyposażone.

„To jest dla mnie budowanie nowoczesnego państwa” – podkreślił prezydent.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1429091430828548096

Ceremonia dożynkowa, w której wziął udział prezydent wraz z małżonką, odbyła się na stadionie w Zbylitowskiej Górze. Poprzedziła ją Msza św. w miejscowym kościele. Na oficjalną część złożyła się prezentacja obrzędów i konkurs wieńców dożynkowych – wygrał go wieniec przygotowany przez mieszkańców miejscowości Jodłówka-Wałki. W programie dożynek były też prezentacje kulinarne, występy i koncerty.

Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł podkreślił, że miejscowi rolnicy kultywują tradycję przekazaną przez przodków. Jak przypomniał, z okolicznych terenów pochodziło wiele zasłużonych dla Polski osobistości, w tym współtwórca ruchu ludowego i premier Wincenty Witos.

„Gmina Tarnów, to także gmina nowoczesna, gmina, która się zmienia” – zaznaczył.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl