fot. Maciej Biedrzycki/KPRP

Prezydent A. Duda: Polacy którzy czynili wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić Żydów, są bohaterami Rzeczypospolitej

W moim najgłębszym przekonaniu, Polacy, którzy czynili wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić Żydów, są bohaterami Rzeczypospolitej na równi z obrońcami ojczyzny i poległymi za wolną Polskę. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony niemieckich okupantów dochowali oni wierności najwyższym wartościom uniwersalnym, które stanowią też fundament naszej wspólnoty — napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji uroczystości w Toruniu podczas Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

list Prezydenta RP - obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II pod przewodnictwem księdza biskupa Józefa Szamockiego, biskupa pomocniczego diecezji toruńskiej, odprawiona została Msza święta z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [zobacz więcej]. List w tej sprawie skierował do zebranych gości prezydent Andrzej Duda, który objął to wydarzenie patronatem honorowym.

„Jest naszą powinnością — współczesnych Polaków, żyjących we własnym wolnym, suwerennym i demokratycznym państwie — pamiętać i czcić czyny rodaków, którzy w tamtych tragicznych latach stanęli przed nadludzkimi wyzwaniami. Pomimo masowego terroru i eksterminacji tysiące naszych przodków i poprzedników, kierując się zasadami etyki chrześcijańskiej i poczuciem solidarności międzyludzkiej, z narażeniem życia własnego i swoich bliskich udzielało pomocy i schronienia bliźnim i współobywatelom narodowości żydowskiej” – napisał Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej zaznaczył, że bardzo ważną kwestią jest, aby Polacy znali prawdę o dramatycznym rozdziale dziejów ojczystych, którym były czasy II wojny światowej, hitlerowskiej okupacji ziem polskich i zagłady Żydów, która została dokonana przez zbrodniarzy III Rzeszy.

„W moim najgłębszym przekonaniu, Polacy, którzy czynili wszystko, co było w ich mocy, aby ocalić Żydów, są bohaterami Rzeczypospolitej na równi z obrońcami ojczyzny i poległymi za wolną Polskę. W obliczu śmiertelnego zagrożenia ze strony niemieckich okupantów dochowali oni wierności najwyższym wartościom uniwersalnym, które stanowią też fundament naszej wspólnoty. Nierzadko zapłacili cenę życia, ginąc razem z ukrywanymi. Dlatego zasługują na naszą wieczną cześć i pamięć” – podkreślił prezydent.

radiomaryja.pl

drukuj