fot. PAP/Waldemar Deska

Prezydent A. Duda: Można byłoby rozważyć, czy nie powinny być wprowadzone przepisy uniemożliwiające adopcję dzieci przez pary jednopłciowe

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza wprowadzenia przepisów, które uchronią dzieci przed adopcją przez pary jednopłciowe. Taka zapowiedź  padła podczas sesji Q&A. Prezydent był pytany o zmiany w konstytucji w zakresie ochrony rodziny.

W odpowiedzi wskazał, że nie może dojść do sytuacji, w której dziecko będzie miało dwoje rodziców tej samej płci. Andrzej Duda podkreślił, że to nie mieści się w ustrojowym modelu rodziny.

– Myślę, że mogłyby być przepisy, które w sposób jednoznaczny chroniłyby dzieci przed możliwością jakiejkolwiek adopcji przez związki jednopłciowe. Tu rzeczywiście można byłoby rozważyć, czy nie powinny być takie przepisy wprowadzone, aby nie mogło dojść do sytuacji, że dziecko będzie miało dwoje rodziców tej samej płci. To można byłoby rozważyć, bo to absolutnie nie mieści się w modelu ustroju rodziny nakreślonym przez polską konstytucję. Ten element mógłby być dodatkowo i jednoznacznie zagwarantowany – oznajmił Andrzej Duda.

Prezydent zaznaczył, że mniejszość nie może narzucać swojej woli większości, jak robią to przedstawiciele ruchu LGBT, i wskazał, że nie zgodzi się na legalizację związków partnerskich w proponowanej wersji. Stwierdził, że jest gotów rozważyć „inne rozwiązania”, m.in. takie jak wprowadzenie statusu osoby najbliższej, oderwanego od jakichkolwiek preferencji seksualnych.

RIRM

drukuj