PAP/Leszek Szymański

Prezydent A. Duda: Kultura debaty to coś, czego brakuje we współczesnym świecie

Brak kultury dyskusji to problem ogólnoświatowy. Należy się temu przeciwstawiać, pokazując inny styl i klasę oraz dyskutując z użyciem argumentów opartych na faktach – mówił Andrzej Duda, prezydent RP, podczas finału Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich.

Finał V edycji Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich odbył się dziś w Pałacu Prezydenckim. Finałowej debacie przysłuchiwał się prezydent Andrzej Duda.

„Debata jest dla mnie czymś bardzo ważnym. Umiejętność prezentowania swoich argumentów, umiejętność dyskutowania, jest czymś, co powinno być rozwijane w naszym społeczeństwie. Zwłaszcza wśród ludzi młodych, którzy kształcąc się na najlepszych naszych uczelniach, aspirują do tego, by w przyszłości zajmować ważne, eksponowane funkcje w życiu gospodarczym, społecznym, a także w życiu politycznym. Nie byłoby żadnego rozwoju Rzeczypospolitej bez młodego pokolenia, młodych ludzi, którzy będą tę Rzeczpospolitą budowali. Umiejętność debaty i argumentowania, spierania się, jest naturalnym, wręcz niezbędnym elementem demokracji” – podkreślił prezydent.

Prezydent przedstawił elementy, które jego zdaniem składają się na debatę na wysokim poziomie.

„Przede wszystkim spokojna, oparta na faktach argumentacja. Jak najlepszy język polski, w sensie gramatycznym i lingwistycznym, a przede wszystkim kultura dyskusji” – wyliczył.

„Często mówi się, że w Polsce brakuje kultury dyskusji. Proszę Państwa, oczywiście, że brakuje. Jednak to nie jest wyłącznie problem Polski, to jest problem ogólnoświatowy. Tak jak problemem ogólnoświatowym jest także spłycenie języka, w szerokim tego słowa znaczeniu” – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił również uwagę na negatywne zjawiska współczesnej debaty publicznej.

„Chociażby fake newsy, o których tyle słyszymy. Najprzeróżniejsze informacje, które mają wprowadzić w błąd, które mają wywołać gniew i pobudzić agresję” – wymienił Andrzej Duda.

Jak ocenił „taka jest niestety natura dzisiejszych mediów”

„Jeżeli Państwo spojrzycie na chłodno, na tytuły, które możecie zobaczyć na poważnych – wydawałoby się – portalach internetowych, czy w gazetach, czy w ogóle w mediach, na paskach, w różnego rodzaju studiach telewizyjnych, to widzicie Państwo, że czasem tytuł zupełnie odbiega od rzeczywistej treści informacji, która pod nim się kryje” – podkreślił prezydent.

Według niego „najprościej jest się temu przeciwstawiać, pokazując inny styl i klasę oraz inny obraz funkcjonowania w otaczającej rzeczywistości”.

Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich to ogólnopolska akademicka inicjatywa mająca na celu promowanie wysokich standardów debaty oraz osiągnięć retoryki, erystyki i formatów wystąpień publicznych i dyskusji. Jej głównym organizatorem jest Krakowskie Stowarzyszenie Mówców. Udział w mistrzostwach biorą studenci z różnych ośrodków akademickich oraz przedstawiciele pokrewnych instytucji – stowarzyszeń i fundacji.

Zaproponowana przez organizatorów teza finałowej debaty brzmiała: „Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności”. Debatę, po stronie oponentów tezy, wygrała drużyna międzywydziałowa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ich oponentami byli przedstawiciele poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl