PAP/EPA

Prezydenci E. Macron i W. Zełeński rozmawiali o dostawach broni na Ukrainę

Prezydenci Emmanuel Macron oraz Wołodymyr Zełeński rozmawiali telefonicznie w sobotę o dostawach broni na Ukrainę, sytuacji ukraińskich miast bombardowanych przez armię Rosji oraz gotowości Francji do udzielenia „gwarancji bezpieczeństwa”.

Prezydent Emmanuel Macron potwierdził „chęć aktywnego działania podczas swojej drugiej kadencji na rzecz przywrócenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy z zachowaniem ścisłej koordynacji z jej europejskimi partnerami i sojusznikami” – poinformował Pałac Elizejski w komunikacie.

Prezydent Francji ponownie wyraził „głębokie zaniepokojenie” dalszymi rosyjskimi bombardowaniami miast ukraińskich, zwłaszcza tymi, które miały miejsce w czwartek w Kijowie podczas wizyt sekretarza generalnego ONZ i premiera Bułgarii – dodano w komunikacie.

Emmanuel Macron wyraził również „zaniepokojenie sytuacją w Mariupolu, pomimo wielokrotnych apeli do prezydenta Rosji o poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego”.

Prezydent Wołodymyr Zełeński podziękował Francji za dostawy sprzętu wojskowego na dużą skalę, które przyczyniają się do utrzymania ukraińskiego oporu – poinformował Pałac Elizejski.

Emmanuel Macron zaznaczył, że wsparcie to będzie nadal wzmacniane, podobnie jak pomoc humanitarna udzielana przez Francję, wynosząca dziś ponad 615 ton wysłanego już sprzętu, w tym sprzętu medycznego, generatorów dla szpitali oraz żywności.

Prezydent Francji poinformował również, że na wniosek władz ukraińskich kontynuowana będzie misja francuskich ekspertów, którzy zbierają dowody, aby umożliwić pracę międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości w sprawie zbrodni popełnionych przez rosyjską armię.

Prezydenci rozmawiali też o „postępach w negocjacjach umożliwiających trwałe rozwiązanie konfliktu i powrót do bezpieczeństwa na kontynencie europejskim”. Macron „wyraził gotowość Francji do wniesienia wkładu w porozumienie dające Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa” – poinformowano w komunikacie.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl