fot. PAP/Rafał Guz

Prezes Spółki Gaz-System: Obecnie realizowane inwestycje w ramach krajowego systemu przesyłowego na wysokim poziomie zaawansowania

Prezes Spółki Gaz-System Tomasz Stępień ocenia, że obecnie realizowane inwestycje w ramach krajowego systemu przesyłowego są na wysokim poziomie zaawansowania. To ważny program strategiczny rozłożony na lata. Spółka planuje każdego roku oddawać do użytku kilkaset kilometrów nowych gazociągów.

Prezes Gaz-System Tomasz Stępień zaznacza, że program rozbudowy krajowego systemu przesyłowego dotyczy praktycznie każdego województwa. Inwestycje są obecnie najbardziej zaawansowane na południu kraju, w regionach Górnego i Dolnego Śląska oraz Małopolski i Podkarpacia.

Prezes Spółki Gaz-System Tomasz Stępień wskazuje, że firma realizuje też duży gazociąg przez Podlasie, Warmię i Mazury do granicy z Litwą.

Dzięki temu gazociągowi również możliwe będzie przyłączanie tych gmin, które – przypomnę to jest jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie te gminy nie są zgazyfikowane, nie są podłączone do gazu ziemnego – a dzięki temu gazociągowi będzie to możliwe. Projekt jest już w fazie realizacyjnej czyli wykonawcy przystąpili do prac budowalnych, a jednocześnie przyjmujemy wnioski o przyłączenie klientów – akcentuje prezes Spółki Gaz-System.

Spółka przyłącza też do sieci gazowej elektrociepłownie, które decydują się na przejście na zasilanie gazem ziemnym. Taka inwestycja została zrealizowana w ostatnim czasie na warszawskim Żeraniu.

Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej będzie stanowiła istotny wkład Polski w rozwój europejskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego.

RIRM

drukuj