fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej: Panuje moda na Polskę wśród Polaków i turystów zagranicznych

Panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych – uważa prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Potwierdzają to dane GUS, z których wynika, że rośnie liczba turystów korzystających z bazy noclegowej w naszym kraju.

Liczba turystów w Polsce, którzy od stycznia do końca maja tego roku skorzystali z noclegów, wzrosła o ponad 704 tys. do 12,5 mln z 11,8 mln rok wcześniej w tym samym czasie – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). To wzrost o 6 proc.

Według Urzędu w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku z bazy noclegowej w Polsce, w obiektach liczących więcej niż 10 miejsc noclegowych, skorzystało 9,9 mln turystów, z czego 7,7 mln to goście krajowi, a 2,4 mln – zagraniczni. Rok wcześniej było ich odpowiednio 9,3 mln, 7,1 mln i 2,2 mln.

„Można powiedzieć, że panuje moda na Polskę zarówno wśród Polaków, jak i turystów zagranicznych” – uważa Robert Andrzejczyk.

Jego zdaniem pozytywnie na turystykę krajową wpłynął ogólny wzrost zamożności naszych rodaków oraz rozwinięte programy socjalne.

W rozmowie z PAP szef POT powiedział, że za granicą jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, a także atrakcyjny turystycznie, oferujący wysoką jakość usług za przystępną cenę.

„Efektem tego są ważne nagrody przyznane nam w ostatnich latach, m.in. nagroda wydawnictwa >>Lonely Planet<< dla jednej z najlepszych destynacji turystycznych czy trzecie miejsce przyznane przez użytkowników serwisu booking.com wśród najbardziej gościnnych państw świata” – wyjaśnił prezes POT.

Atrakcjami najchętniej odwiedzanymi przez zagranicznych turystów są obiekty wpisane na listę UNESCO – dodał. Przypomniał, że Polska ma już ich 16 i pod względem liczebności znajduje się na 8. miejscu w Europie.

„Wpływ na wzrost turystów ma także coraz bardziej zróżnicowana oferta kulturowa czy eventowa – chodzi o wydarzenia muzyczne, sportowe czy kulinarne, które przyciągają tłumy osób” – wskazał Robert Andrzejczyk.

Polska to także nowoczesna baza hotelowa i ciekawe atrakcje turystyczne w bardzo konkurencyjnych cenach. Wszystko to – jak mówił Robert Andrzejczyk – a także coraz większa liczba bezpośrednich połączeń czy wspólna promocja Polski z polskimi przedsiębiorstwami, w tym PLL LOT czy Polskim Holdingiem Hotelarskim, wpływają na to, że Polska umacnia się w gronie 20 najchętniej odwiedzanych państw świata.

Z danych GUS wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach br. najwięcej turystów zagranicznych korzystających z noclegów przyjechało do Polski z Niemiec – było ich 493,2 tys. Na drugim miejscu znaleźli się turyści z Wielkiej Brytanii, których przyjechało niemal 207,2 tys. Trzeci w kolejności byli goście z Ukrainy – prawie 195,5 tys. osób. Najmniej turystów zdecydowało się do nas przyjechać z Tajwanu (4,6 tys.), a także z Hong Kongu i Cypru.

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku udzielono turystom w Polsce 30,7 mln noclegów. Rok wcześniej było to 28,8 mln.

PAP/RIRM

drukuj