fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezes NBP przedstawił warunki, po których spełnieniu będą mogły zostać obniżone stopy procentowe

Jednocyfrowa inflacja i prognozy, które będą wskazywały na jej dalszy, wyraźny spadek – takie warunki muszą zostać spełnione, by zacząć obniżkę stóp procentowanych. W środę mówił o nich prezes Narodowego Banku Polskiego. 

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oficjalnie nie zamknęła jeszcze cyklu podwyżek, ale jak mówił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego, prof. Adam Glapiński, jest to formalność na wypadek ewentualnych szoków w gospodarce światowej. Inflacja w maju – według wyliczeń GUS-u – wyniosła 13 procent. Prezes NBP mówił o szybkim spadku nie tylko w Polsce, ale też w krajach sąsiednich i całej Europie.

– We wrześniu, być może we wrześniu – liczę na to, ale to nie jest pewne – inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 proc., co już będzie takim symbolicznym przekroczeniem tej bariery – wskazał prof. Adam Glapiński.    

Prof. Adam Glapiński tłumaczył, jaki kierunek obrała Rada Polityki Pieniężnej w walce inflacją. Uznał podjęte działania za skuteczne. Przekonywał, że podwyżka stóp w Polsce nie była spóźniona i przestrzegał przed walką z inflacją za pomocą gwałtownej podwyżki stóp procentowych. Mówił, że to niebezpieczne, a efektem może być wysokie bezrobocie.

Prezes Narodowego Banku Polskiego uznał za warunek do obniżki stóp inflację jednocyfrową, której towarzyszyć będą dobre prognozy na przyszłość.

– Jeśli będzie pewne, że w nadchodzących kwartałach inflacja także zdecydowanie będzie spadać, to już pojawia się możliwość obniżki – zaznaczył prof. Adam Glapiński.

Tutaj są spore rozbieżności w przypadku ekonomistów. Polski Instytut Ekonomiczny jeszcze we wtorek przekonywał, że w trwającym roku nie będzie obniżki stóp procentowych. PKO BP spodziewa się tego w listopadzie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl