https://twitter.com/ipngovpl/status/1408389046024519684/photo/1

Prezes IPN w imieniu prezydenta RP odznaczył zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej Krzyżem Wolności i Solidarności

Prezes [Instytutu Pamięci Narodowej], dr Jarosław Szarek, w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy odznaczył zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 Krzyżem Wolności i Solidarności.

Uroczystość odbyła się na placu przy kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. gen. Kazimierza Sosnkowskiego 34 w Warszawie. [Krzyżem Wolności i Solidarności] odznaczone zostały 34 osoby, wśród nich 10 pośmiertnie.

Odznaczenie to jest znakiem wdzięczności państwa polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym – w latach 1956-1989 – przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Głos zabrał prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

– Prawie pół wieku już minęło od czasów, gdy świat pracy Ursusa, robotnicy zakładów mechanicznych Ursus, robotnicy Radomia, Płocka i dziesiątek zakładów pracy chcieli wykrzyczeć niezadowolenie z warunków życia, z ogłoszonej podwyżki cen, żeby świat się dowiedział. Wyszli na tory kolejowe, aby zatrzymać pociągi, aby ktoś dowiedział się o ich proteście – powiedział dr Jarosław Szarek.   

Po ceremonii wręczenia odznaczeń zaprezentowana została wystawa plenerowa pt. [„TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80”] , przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. Ekspozycję będzie można oglądać do wtorku.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl