fot. PAP/Adam Warżawa

Prezes IPN dla „Do Rzeczy”: Reparacje powinny zostać wypłacone

Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania – powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla „Do Rzeczy”.

Prezes IPN był pytany, czy Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji wojennych.

„Żaden z naszych przodków, który został zamordowany, którego rodziny zostały wycięte w sposób barbarzyński podczas drugiej wojny światowej, nie dał nam pola i prawa, aby w ich imieniu dokonać pełnego wybaczenia i abolicji tych wszystkich krzywd, których dokonali Niemcy” – powiedział dr Karol Nawrocki. Jak dodał, „pięknie” pisał o tym Zbigniew Herbert w „Przesłaniu Pana Cogito”.

„Mam pełną świadomość, że Niemcy są naszym sąsiadem, z którym chcemy budować dobre relacje i z którym chcemy się pojednać, ale uznaję, że reparacje wojenne byłyby kamieniem milowym na drodze do pojednania. Po tak wielkim kataklizmie i hekatombie, którą sprowadzili Niemcy, reparacje powinny zostać wypłacone” – powiedział.

Szef IPN był też pytany o „sprawiedliwość transformacyjną” i o to, czy „nie ma poczucia, że ściganie zbrodni komunistycznych przebiega dość opornie”.

„Mam wielką nadzieję, że już niedługo uda mi się zrobić pierwszy krok w kierunku przywracania sprawiedliwości transformacyjnej. To bardzo skomplikowane zabiegi, bo szef Komisji Ścigania Zbrodni jest niezależną jednostką, która działa na podstawie innego prawa. Jedynie dialog może podnieść efektywność tych działań – nie moje dyrektywy. Nie zrezygnuję jednak ze ścieżki przywracania elementarnej sprawiedliwości transformacyjnej” – powiedział dr Karol Nawrocki.

PAP

drukuj