fot. PAP/EPA

Premier Włoch: Bez ożywienia projektu europejskiego Unii grozi upadek

Premier Włoch Giuseppe Conte ostrzegł w czwartek, że Unii Europejskiej grozi realny upadek, jeśli nie otrzyma nowych bodźców na rzecz jej ożywienia. O pilne opracowanie programu pomocy finansowej UE w związku z epidemią zaapelował szef MSZ Luigi Di Maio.

W wywiadzie dla BBC szef włoskiego rządu powiedział: „Jeśli nie będzie możliwości wszczepienia nowych życiodajnych soków w projekt europejski, ryzyko upadku stanie się realne”.

Rząd Giuseppe Contego ostro krytykuje w tych dniach brak porozumienia w krajach strefy euro w sprawie pakietu pomocy, także dla Włoch, w związku z kryzysem gospodarczym, do jakiego doszło w wyniku pandemii koronawirusa.

Irytację z powodu przedłużających się rozmów wyraził w wypowiedzi dla telewizji RAI szef dyplomacji Luigi Di Maio.

„Nie chcemy, aby inne państwa płaciły nasze długi. Włochy zawsze je spłacały. Chcemy stworzyć warunki rynkowe po to, aby można było wydać wszystkie pieniądze, jakie są potrzebne na infrastrukturę, a więc na pracę, innowacje technologiczne” – oświadczył minister.

Odnosząc się do rozmów w UE stwierdził: „Decyduje się o tym, czy Włochy mogą wydać wszystkie pieniądze, jakie są potrzebne, by pomóc ludziom młodym i nie tylko”.

PAP

drukuj