PAP/EPA

Premier Wlk. Brytanii: Zachód musi odważniej przejmować rosyjskie aktywa

Zachód powinien być odważniejszy w przejmowaniu rosyjskich aktywów, które zostały zamrożone po inwazji na Ukrainę. To niezbędne, aby można było wykorzystać te aktywa do odbudowy Ukrainy – wskazał w „The Sunday Times” brytyjski premier Rishi Sunak.

W tekście opublikowanym z okazji drugiej rocznicy rosyjskiej napaści Rishi Sunak wezwał też USA do kontynuowania pomocy finansowej i wojskowej dla Kijowa.

„Musimy odważniej uderzać w rosyjską gospodarkę (finansującą) wojnę. Nasze wspólne sankcje pozbawiły Rosję 400 miliardów dolarów (315 miliardów funtów) na ich wysiłek wojenny – wystarczająco dużo, aby sfinansować inwazję przez kolejne cztery lata. Idąc dalej możemy zachwiać przekonaniem Putina, że może nas po prostu przeczekać. Właśnie dlatego ogłosiliśmy kolejne sankcje na rosyjską energetykę – podkreślił Rishi Sunak.

„Musimy być odważniejsi w przejmowaniu setek miliardów zamrożonych rosyjskich aktywów. To zaczyna się od przejęcia miliardowych odsetek od tych aktywów i wysłania ich na Ukrainę. Następnie, wraz z (grupą) G7, musimy znaleźć zgodne z prawem sposoby na zajęcie samych aktywów i również przekazanie tych funduszy Ukrainie” – przekonywał brytyjski premier.

Wezwał Stany Zjednoczone do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, który jest przedmiotem politycznych sporów w Kongresie. Przypomniał, że stawką w trwającej wojnie jest cały ład światowy oparty na prawie międzynarodowym.

„Nigdy nie powinniśmy nie doceniać tego, co Ameryka zrobiła dla Ukrainy i dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wzywam ją do kontynuowania tego wsparcia i jestem przekonany, że to zrobią, ponieważ wiemy, że jeśli Putin wygra na Ukrainie, sama podstawa porządku opartego na zasadach zostanie zakwestionowana. To dlatego Rosja Putina nadal stanowi największe zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa, z jakim mamy dziś do czynienia” – wyjaśnił Rishi Sunak.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl