fot. PAP/EPA

Premier Wielkiej Brytanii powołał rząd

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powołał rząd. Gabinet nie uległ jednak większym zmianom. Johnson podkreślił, że nowo wybrani posłowie muszą odwdzięczyć się wyborcom za zaufanie.

Ostatnie wybory parlamentarne były dla konserwatystów przełomowe. Partia Borisa Johnsona uzyskała 365 mandatów – co daje samodzielne rządy. To ich najlepszy wynik od 32 lat.

– Musimy odwdzięczyć się za zaufanie elektoratu – powiedział premier Boris Johnson do nowo powołanych parlamentarzystów.

Część z nich startowała z północnych i środkowych regionów Wielkiej Brytanii, które dotychczas były bastionem Partii Pracy.

– Nie tylko zmieniliście mapę polityczną tego kraju, ale zmieniliście naszą partię na lepsze. To, co chcę teraz zrobić, to pracować z wami, aby zmienić cały nasz kraj na lepsze. I to właśnie zamierzamy zrobić – akcentował premier Wielkiej Brytanii.

Wprowadzone zmiany w brytyjskim rządzie są niewielkie. Stanowisko utracił tylko minister do spraw Walii, który na początku sam zrezygnował z pełnionej funkcji. Reszta zmian dotyczyła kilku wiceministrów. Głębsza rekonstrukcja brytyjskiego rządu odbędzie się w lutym, po przeprowadzeniu Brexitu. Może ona dotyczyć nawet jednej trzeciej gabinetu.

TV Trwam News

drukuj