fot. PAP/EPA

Premier Węgier: Jesteśmy przeciw dawaniu więcej pieniędzy Ukrainie

Węgry są przeciwne dawaniu więcej pieniędzy Ukrainie, chyba że na podstawie bardzo szczegółowych warunków, których obecnym propozycjom UE brakuje, zarówno pod względem technicznym, jak i politycznym – przekazał w czwartek w Brukseli na posiedzeniu Rady Europejskiej premier Węgier Viktor Orban.

Budapeszt blokował wypłaty dla Kijowa w ramach Europejskiego Instrumentu na Rzecz Pokoju w związku z wpisaniem węgierskiego banku OTP na ukraińską listę międzynarodowych sponsorów wojny. Choć bank został z listy usunięty, to Węgrzy domagają się teraz gwarancji, że nie trafi on na nią w przyszłości.

Mamy przejrzystą i bardzo jasną strategię pokojową. Wszystkie możliwe kanały komunikacji z Rosjanami muszą być otwarte, w przeciwnym razie nie ma szans na pokój – powiedział Orban, cytowany przez agencję MTI. Szef węgierskiego rządu jest krytykowany w UE za spotkanie w zeszłym tygodniu w Pekinie ze ściganym za zbrodnie wojenne na Ukrainie dyktatorem Rosji Władimirem Putinem.

Politycy węgierscy regularnie spotykają się z politykami z Rosji i Białorusi. W czwartek kolejny raz do Mińska udał się minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, który uczestniczy w konferencji, poświęconej bezpieczeństwu eurazjatyckiemu. Już wcześniej za podobną wizytę w stolicy Białorusi został skrytykowany w rezolucji Parlamentu Europejskiego.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl