fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło spotkała się w Abidżanie z premierami Etiopii i Algierii

Premier Beata Szydło na marginesie szczytu Unia Europejska-Unia Afrykańska w Abidżanie odbyła w środę dwa spotkania bilateralne: z premierem Etiopii Desalegnem Hailemariamem i szefem algierskiego rządu Ahmedem Ujahią. W spotkaniach premier towarzyszyła m.in. wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka.

Szefowa polskiego rządu przebywa z wizytą w Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie bierze udział w dwudniowym szczycie Unia Europejska-Unia Afrykańska. Pierwszego dnia szczytu premier uczestniczyła w dwóch sesjach plenarnych poświęconych poprawie warunków ekonomicznych młodzieży oraz mobilności i migracji.

Na marginesie szczytu Beata Szydło odbyła spotkania bilateralne: z premierem Etiopii Desalegnem Hailemariamem i Algierii – Ahmedem Ujahią.

Natomiast na konferencji poprzedzającej udział w spotkaniu afrykańskich i europejskich liderów premier zaznaczyła, że chce rozmawiać z przywódcami afrykańskimi m.in. o wzajemnych relacjach, w tym gospodarczych.

Chcemy otwierać nowe rynki dla polskich przedsiębiorców. Chcemy, żeby polscy przedsiębiorcy mieli szansę zaistnienia na rynku afrykańskim i (chcemy) wspierać tych, którzy już tutaj realizują swoje biznesowe cele” – mówiła polska premier.

Z kolei polskie MSZ poinformowało PAP, że rozmowy premier Szydło i wiceminister Joanny Wroneckiej, odpowiedzialnej w resorcie za współpracę z Afryką, z afrykańskimi liderami dotyczyć będą zwiększenia wymiany handlowej i polskich inwestycji m.in. w Algierii, Angoli, Nigerii i Etiopii. Omówione miały zostać również kwestie bliższej współpracy politycznej z tymi krajami.

Tematem przewodnim piątego już szczytu przywódców i szefów rządów państw afrykańskich i europejskich – poza relacjami między dwoma kontynentami – są problemy młodzieży. Wśród omawianych zagadnień znajdą się również: kwestie bezpieczeństwa, wdrażanie zasad demokratycznych, prawa człowieka, migracja, inwestycje, handel i tworzenie nowych miejsc pracy. Według organizatorów szczyt zgromadzi około 5 tys. uczestników.

Natomiast w przemówieniach inauguracyjnych szefów europejskich i afrykańskich instytucji w Abidżanie powrócił temat migracji. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że rozwiązanie tego problemu to odpowiedzialność zarówno Unii Europejskiej, jak i Unii Afrykańskiej. Przewodniczący Unii Afrykańskiej, prezydent Gwinei Alpha Conde zaapelował o wspólne działania w rozwiązaniu kryzysu migracyjnego, a szef Komisji Unii Afrykańskiej Moussa Faki podziękował UE za wsparcie w zakresie bezpieczeństwa i walki z nielegalną migracją.

Również pierwszego dnia szczytu zdecydowano, że Unia Europejska, Unia Afrykańska i ONZ powołają wspólną grupę zadaniową, której celem będzie ochrona życia migrantów i uchodźców wzdłuż szlaków migracyjnych, zwłaszcza w Libii. To reakcja na informację o nielegalnych aukcjach migrantów w Libii, którzy przez ten kraj chcieli dostać się do Europy.

 

PAP/RIRM

drukuj