fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Niemiec; weźmie udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

Premier Mateusz Morawiecki przybył do Niemiec, gdzie weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W planach jest udział szefa rządu w jednym z paneli dotyczącym Ukrainy, a także spotkania m.in. z prezydentem Kurdystanu oraz premierem Wielkiej Brytanii.

Jak wskazał rzecznik rządu, Piotr Müller, w tegorocznej edycji Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa weźmie udział kilkudziesięciu szefów państw i rządów, ministrowie oraz przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji międzynarodowych, w tym ONZ, NATO i UE.

Według Piotra Müllera szef polskiego rządu dziś wieczorem weźmie udział w dyskusji panelowej dotyczącej wojny na Ukrainie.

„Należy zakładać, że dyskusja obejmować będzie w szczególności wątki możliwych sposobów dalszego wsparcia walczącej Ukrainy, perspektyw zakończenia konfliktu oraz planów powojennej odbudowy kraju” – podkreślił rzecznik rządu.

Dodał, że na marginesie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa planowanych jest kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących zorganizowanych przez instytucje międzynarodowe, organizacje pozarządowe i instytucje badawcze.

„Dodatkowo, Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa stanowi okazję do wielu spotkań dwustronnych i rozmów kuluarowych. Premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Kurdystanu oraz premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem” – zapowiedział Piotr Müller.

Spotkania te mają odbyć się w sobotę.

W Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa udział weźmie również prezydent Andrzej Duda, który dziś ma spotkać się z kanclerzem Niemiec, Olafem Scholzem, i prezydentem Francji, Emmanuelem Macronem, w formule Trójkąta Weimarskiego.

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (Munich Security Conference, MSC) organizowana jest od 1963 r. Stanowi prestiżowe forum dyskusji na temat bieżących problemów bezpieczeństwa międzynarodowego w gronie szefów państw i rządów, ministrów spraw zagranicznych i obrony, parlamentarzystów oraz przedstawicieli mediów i nauki. Od 2022 r. konferencji przewodniczy były dyplomata Christoph Heusgen.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl