fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki zaprosił przedstawicieli klubów parlamentarnych na spotkanie dot. Narodowego Programu Szczepień

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił wszystkie kluby parlamentarne i siły polityczne na spotkanie dotyczące Narodowego Programu Szczepień. Spotkanie planowane jest na wtorek na godz. 9.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie.

Rząd jest otwarty na każdą rozmowę dotyczącą szczepień i przyjmie każdą dobrą merytoryczną radę – powiedział minister Michał Dworczyk, szef KPRM. Jednocześnie zaapelował do wszystkich parlamentarzystów, aby nie upolityczniać Narodowego Programu Szczepień.

Politycy opozycji zapowiedzieli na poniedziałek cykl konferencji nt. programu szczepień. W ocenie szefa KPRM-u, straszenie Polaków może przełożyć się na zniechęcenie do szczepień.

– Wyniki badań sprzed kilku miesięcy przedstawiały, jak mały procent osób deklarowało gotowość do zaszczepienia. Dzisiaj to się zmieniło – ponad 60 proc. Polaków deklaruje gotowość przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. Pracujmy nad tym wspólnie, aby jeszcze więcej osób było gotowych zaszczepić się. To jest niezwykle ważne z punktu widzenia całego społeczeństwa. (…) Rozmawiajmy o faktach, o rzeczywistych problemach, ale nie róbmy z tego wydarzeń politycznych, nie straszmy Polaków. To apel do opozycji – powiedział minister Michał Dworczyk.

Do apelu pełnomocnika rządu ds. szczepień przyłączył się minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szef resortu podkreślił, że program sczepień powinien być realizowany w spokojnej atmosferze.

– Możemy dziś realizować szczepienia w spokojniejszej atmosferze – liczba zachorowań jest zdecydowanie mniejsza, a bardzo ważnym elementem procesu szczepień jest to, żebyśmy byli zdrowi poddając się szczepieniu. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa zdrowotnego. Bardzo ważne jest, żebyśmy wszyscy budowali wokół szczepień atmosferę zgody narodowej i debaty. Jesteśmy otwarci na dyskusje, która dot. modyfikacji rozwiązań – zapewnił minister Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o niespełna 2,5 tys. nowych zakażeń. To najniższe dobowe dane od października 2020 roku. Zmarło 38 osób.

W poniedziałek rozpoczęły się szczepienia populacyjne. Preparat przyjmują seniorzy po 70 roku życia. Do tej pory wykonano w Polsce ponad 701 tys. szczepień.

RIRM/TV Trwam News

***

Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym pod koniec grudnia 2020 roku stanowisku na temat szczepionek podkreślił, że decyzja o szczepieniu jest kwestią wyboru danej osoby dokonanym przez nią w sumieniu. Dokument przygotowany przez Zespół Ekspertów ds. Bioetycznych KEP został podzielony na trzy części. Pierwsza część to opinia o medycznych skutkach szczepionek, druga dotyczy etycznego wymiaru produkcji szczepionek, a trzecia, podejmuje temat powinności poddania się szczepieniu.

Specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, prof. Andrzej Kochański, wyjaśnił, w jaki sposób działają szczepionki mRNA. Zaznaczył, że cząsteczka mRNA nie ma kontaktu z naszym genomem.

Ks. bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, wskazał, że „korzystanie z niegodziwie wyprodukowanej szczepionki nie może być utożsamiane z akceptacją dla aborcji”. Każdy człowiek, w tym katolik, może korzystać z takich szczepionek, jeśli nie są dostępne inne szczepionki, niebudzące moralnych zastrzeżeń – podkreślił ks. bp Jacek Grzybowski.

Decyzję o tym, czy szczepić się, czy nie, każdy powinien podejmować we własnym sumieniu. Dokument Episkopatu jest stanowiskiem, a nie apelem o to, by się szczepić.

Pełna treść stanowiska Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych dostępna jest na stronie Konferencji Episkopatu Polski [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj