fot. facebook.com/Mateusz Morawiecki

Premier M. Morawiecki: Wspieram wszelkie inicjatywy kultywujące pamięć o polskich bohaterach

Wspieram wszelkie inicjatywy kultywujące pamięć o polskich bohaterach – napisał w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do odbywającego się dziś Biegu dla Bohaterów ku pamięci Janusza Kusocińskiego.

Dziś po raz trzeci wystartował Bieg dla Bohaterów. Celem wydarzenia jest uczczenie 81. rocznicy śmierci legendy polskiej lekkoatletyki. Uczestnicy biegu pokonają 36-kilometrową trasę sprzed Sejmu do Palmir. Organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Wspieram wszelkie inicjatywy kultywujące pamięć o polskich bohaterach. Bieg dla Bohaterów ku pamięci Janusza Kusocińskiego wystartował dzisiaj spod Sejmu i zakończy się 36 kilometrów dalej, w Palmirach, złożeniem kwiatów na grobie Janusza Kusocińskiego. Nasz wybitny sportowiec rozstrzelany przez Niemców zasługuje na takie upamiętnienie” – napisał na Facebooku szef rządu.

Podziękował organizatorom i wszystkim sportowcom, którzy biorą udział w inicjatywie.

Uczestnicy wystartowali o godz. 11.00 z ul. Wiejskiej. Zakończenie zaplanowane jest na godz. 15.00 w Palmirach na Cmentarzu Wojskowym.

Janusz Kusociński to mistrz olimpijski w biegu na 10 000 m, żołnierz kampanii wrześniowej, uczestnik działalności konspiracyjnej od początku okupacji. 21 czerwca 1940 roku, w Palmirach pod Warszawą został rozstrzelany przez Niemców.

Zamordowano go wraz z wieloma innymi Polakami w roku olimpijskim, który Niemcy zmienili w rok śmierci i pożogi. Po wyleczeniu uporczywej kontuzji kolana Kusociński miał nadzieję wziąć udział w igrzyskach 1940 roku w Helsinkach. Wojna zniweczyła nie tylko jego plany. Tysiące sportowców zginęło na frontach lub w obozach koncentracyjnych.

PAP

drukuj