fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier M. Morawiecki spotkał się z seniorami w Brenniku k. Legnicy

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z seniorami w Brenniku koło Legnicy. Zabierając głos szef rządu podkreślił, że obecne władze redukują deficyty, które wcześniej były, tak, by starszym osobom żyło się łatwiej.

Premier zwrócił uwagę, że seniorzy mają najróżniejsze potrzeby i problemy właściwe dla ich wieku. Dlatego rząd, chcąc zadbać o teraźniejszość i przyszłość seniorów, wprowadza różne rodzaje pomocy finansowej, m.in. trzynastki czy waloryzację kwotową.

Szef rządu wskazał, że podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów przyjęto ustawę dotyczącą trzynastej emerytury w 2020 r. Środki na to świadczenie rząd przeznacza ze skutecznej walki z mafiami VAT-owskimi.

– Rok 2019 to taki potrójny impuls finansowy, trójskok, bo także waloryzacja kwotowa dla emerytów, którzy mają uposażenia de facto poniżej średniej emerytalnej. To było co najmniej 70 zł miesięcznie, czyli nie 5 czy 10 zł, wynikające z inflacji, ale co najmniej 70 zł. W roku 2020, po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą, również zdecydowaliśmy się na waloryzację kwotową – też co najmniej 70 zł. Drugi element to emerytura plus, czyli „trzynastka”. Trzeci – to kilkadziesiąt złotych, co miesiąc zostawione średnio w portfelu emerytów, poprzez obniżkę podatku PIT z 18 do 17 proc. – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier złożył seniorom życzenia świąteczne i podziękował, że odbudowywali Polskę po wojnie w trudnych czasach PRL-u. Mateusz Morawiecki życzył też, by zawsze odczuwali, że są potrzebni, a polskie państwo troszczy się o ich teraźniejszość  i przyszłość.

 

RIRM

drukuj