fot. PAP/Artur Reszko

Premier M. Morawiecki: Razem ze Słowacją i Czechami poprosimy Węgry o szybką ratyfikację dokumentów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do NATO

Za kilka dni spotykam się z premierem Węgier, Victorem Orbanem, w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jestem pewien, że razem ze Słowacją i Czechami poprosimy Viktora Orban o szybką ratyfikację dokumentów akcesyjnych Szwecji i Finlandii do NATO – zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w niedzielę do Helsinek, gdzie spotkał się z premier Finlandii, Sanną Marin.

Na konferencji po spotkaniu pytani byli m.in. o Węgry i Turcję, które jako jedyne państwa członkowskie NATO nie ratyfikowały dokumentów akcesyjnych umożliwiających Szwecji i Finlandii wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Polski premier zapytany został m.in. o to, czy zamierza na ten temat porozmawiać z premierem Węgier, by przyspieszyć proces ratyfikacji.

„Za kilka dni pan premier Orban i ja spotykamy się w formacie Grupy Wyszehradzkiej. Jestem pewien, że razem z naszymi przyjaciółmi ze Słowacji i Czech poprosimy Viktora Orbana o szybką ratyfikację dokumentów dla Szwecji i Finlandii, ponieważ ma to krytyczne znaczenia dla wschodniej flanki naszego regionu” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Sanna Marin poinformowała, że prowadzone są rozmowy z oboma krajami: Turcją i Węgrami.

„Chcielibyśmy szybkiej ratyfikacji. Węgry obiecały ratyfikację jeszcze w tym roku, pojawiły się jednak pytania, czy zdarzy się to jeszcze w tym roku, czy dopiero na początku następnego, ale Węgry obiecały ratyfikację obu wniosków do NATO jak najszybciej” – wskazała.

„Rozmawialiśmy również z Turcją. Turcja powiedziała głośno, publicznie, że nie mają problemów z Finlandią, natomiast pewne problemy, jeśli chodzi o Szwecję. Z naszej perspektywy jest to bardzo ważne, żeby wejść do NATO wspólnie. Wspólnie złożyliśmy wnioski o członkostwo i bardzo ważne byłoby, żebyśmy zostali przyjęci, ratyfikowani wspólnie – Finlandia i Szwecja – ponieważ nasza sytuacja bezpieczeństwa jest podobna. Mamy wspólną atmosferę geopolityczną, dlatego bardzo ważne będzie przyjęcie naszych krajów razem” – podsumowała premier Finlandii.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl