fot. Kancelaria Premiera

Premier M. Morawiecki przedstawił 10 działań antykryzysowych dla firm

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił 10 działań antykryzysowych dla firm. Jak powiedział, pakiet został skonstruowany tak, by każda firma z branż najbardziej dotkniętych II falą pandemii mogła skorzystać z kilku instrumentów jednocześnie.

Wśród rozwiązań szef rządu wymienił warunkowe subwencje w ramach tarczy finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych. Kolejnym działaniem jest warunkowe umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z PFR dla MŚP dla sektorów objętych restrykcjami sanitarnymi.

Premier zapowiedział też m.in. kontynuację dopłat do miejsc pracy w postaci postojowego, przedłużenie zwolnień z ZUS i dofinansowanie leasingu

Mateusz Morawiecki powiedział, że o potrzebnym wsparciu rozmawiał z przedstawicielami przedsiębiorców. Zapowiedział też dalszy kontakt z branżami.

– Użyjemy wszystkich naszych sił i środków polityki finansowej, fiskalnej, monetarnej, regulacyjnej, inwestycyjnej i w szerokim rozumieniu gospodarczej, żeby pomóc Wam drodzy przedsiębiorcy. Chcemy pomóc, chronić miejsca pracy. Przejdziemy przez ten najtrudniejszy czas lepiej przygotowani od innych – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował, że całkowity minimalny koszt przedstawionych instrumentów pomocy będzie oscylował wokół 9-10 mld zł. Zastrzegł, że w przypadku zamknięcia gospodarki, koszt zwiększy się co najmniej o 5-10 mld zł.

Mateusz Morawiecki przypomniał również, że od początku pandemii na walkę z COVID-19 trafiło 300 mld zł. Tarcza finansowa i tarcza antykryzysowa to łącznie około 150 mld zł – powiedział szef rządu.

RIRM

drukuj