IPN; Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2013375

Premier M. Morawiecki: Poznański Czerwiec symbolem walki o codzienną wolność

4 lata temu w Poznaniu na ulice wyszli robotnicy, obywatele; poznański Czerwiec jest symbolem walki o codzienną wolność – prawo do godnego życia każdego człowieka – napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

„64 lata temu w Poznaniu na ulice wyszli robotnicy, obywatele, ale także ojcowie i matki, którzy walczyli o lepszą teraźniejszość i przyszłość swoich dzieci. Poznański Czerwiec jest symbolem walki o codzienną wolność – prawo do godnego życia każdego człowieka” – czytamy we wpisie szefa rządu.

28 czerwca 1956 r. robotnicy poznańskich Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Robotniczy bunt przeszedł do historii jako Poznański Czerwiec. W jego trakcie życie straciło 58 osób.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl