fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki o rekonstrukcji rządu: Nie można myśleć, że możemy świętować i czekać na kolejne sukcesy. Nie mamy żadnej gwarancji, że wygramy w 2023 roku

Celem planowanej rekonstrukcji rządu jest zwiększenie skuteczności –  mówił tygodnikowi „Sieci” premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił jednocześnie, że „potrzebę reform musi przyjąć cały obóz rządzący”.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał, że obecny czas najbardziej sprzyja przeprowadzeniu reformy w ramach Zjednoczonej Prawicy. Dlatego – jak mówił – omawiane są zmiany w rządzie.

– Chodzi o zbudowanie takiej struktury, która będzie w stanie skutecznie odpowiedzieć na wszystkie wyzwania, która będzie sprawnie wdrażała reformy. Dziś widzimy wiele nieefektywności w samorządach i również w ramach naszych struktur, nie ma co ukrywać. Jeśli nie przeprowadzimy zmian, nie szarpniemy za cugle, nie ruszymy do przodu, o zwycięstwo w 2023 r. będzie bardzo trudno. Być może bez niezbędnych zmian nie będzie ono możliwe – poinformował premier.

Premier podkreślił, że „potrzebę reform musi przyjąć cały obóz rządzący”.

– Nie można myśleć, że możemy świętować i czekać na kolejne sukcesy. Nie mamy żadnej gwarancji, że wygramy w 2023 r. W mojej ocenie bez istotnych zmian nie wygramy – wskazał.

Premier mówił, że w Zjednoczonej Prawicy nie ma wakacji i „od kilku dni pracują zespoły robocze, które mają pokazać propozycje zmian (…) o dużej dynamice”.  Zmian – według premiera – wymagających: szczególnie edukacja i służba zdrowia. Mateusz Morawiecki podkreślił potrzebę oszczędnego gospodarowania. Zapewnił jednocześnie, nie ma mowy o cięciu programów społecznych i prorodzinnych.

Premier dopytywany o cel rekonstrukcji rządu dodał, że chodzi o „przyspieszenie działania, uproszczenie procesu decyzyjnego, zwiększenie skuteczności rządu” według idei mniej znaczy więcej. Szef rządu zapowiedział, że planowane jest wdrożenie ustawy o służbie cywilnej, która pozwoli dokonać jakościowego przeglądu kadr.

– Jeśli mamy wiele ministerstw i agencji, to z jednej strony pojawia się szansa na specjalizację, ale z drugiej strony każdy się okopuje, dochodzi do przewlekania procedur, toczone są sztuczne dyskusje. Ale podkreślam, że ostateczny kształt rządu po zmianach nie jest jeszcze przesądzony – zaznaczył premier.

Mateusz Morawiecki mówił, że Zjednoczona Prawica jest projektem otwartym i zaprosił do niej wszystkich, którzy podzielają jej wartości i determinację w reformowaniu kraju. Dla dobra Polski – jak podkreślił – jest gotów współpracować z każdym, kto podobnie definiuje strategiczne interesy Polski.

TV Trwam News

drukuj