PAP/Marcin Obara

Premier M. Morawiecki o przekazaniu baterii Patriot na Ukrainę: Mamy podwójny zysk

Mamy podwójny zysk. Wzmocnienie bezpieczeństwa na Ukrainie, poprzez obronę ukraińskiego nieba, ale mamy również wzmocnienie naszej obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej – ocenił premier Mateusz Morawiecki zapowiedź przekazania przez Niemcy baterii systemu Patriot Ukrainie.

W sobotę podczas wspólnej konferencji z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremierem  Mariuszem Błaszczakiem, premier Mateusz Morawiecki pytany był, czy Polska skorzysta z pieniędzy, które Stany Zjednoczone przekażą na uzupełnienie sprzętu przekazanego przez kraje Ukrainie.

„Tak, część pieniędzy funduszy europejskich, amerykańskich zaczyna trafiać do Polski. Dyskutujemy również o tym, w jaki sposób pozyskać sprzęt, który wchodzi w miejsce tego, który my przekazaliśmy Ukrainie. Prowadzone są także rozmowy z Niemcami o tym, aby do Polski trafiły również systemy Patriot” –  powiedział premier RP.

https://twitter.com/PremierRP/status/1611743644783878145

„To jest duża wygrana w naszych rozmowach, że mamy zysk podwójny. I wzmocnienie bezpieczeństwa na Ukrainie, poprzez obronę ukraińskiego nieba, ale mamy również wzmocnienie naszej obrony przeciwrakietowej, przeciwlotniczej” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Wicepremier Mariusz Błaszczak odpowiedział, gdzie i kiedy do Polski trafi system Patriot.

„Wyrzutnie, jeszcze nie wiemy do końca ile, trafią do województwa lubelskiego. Naszym sukcesem jest to, że będą one wpięte w nasz, polski system obronny, a więc to dowódca operacyjny będzie dowodził tymi Patriotami i to jest cel, który sobie stawialiśmy podczas negocjacji. Ten cel został spełniony” – powiedział minister obrony narodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1611739557069815810

Odniósł się również do decyzji Niemiec i USA o przekazaniu takich baterii na Ukrainę.

„System Patriot, który trafi na Ukrainę – amerykański i niemiecki – spowoduje wzrost bezpieczeństwa również w naszym kraju. Dlatego, że zminimalizuje ryzyko takiego zdarzenia, z jakim mieliśmy do czynienia 15 listopada ubiegłego roku (gdy podczas rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej w Przewodowie spadł pocisk, powodując śmierć dwóch osób), a także zminimalizuje ryzyko blackoutów na Ukrainie, a więc kolejnej fali migracji” – powiedział.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1611719584129720320

„Odnieśliśmy, tak jak mówił premier Morawiecki, podwójne zwycięstwo jeśli chodzi o sprawy zapewnienia bezpieczeństwa przeciwrakietowego i przeciwlotniczego” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1611721610217619457

„Razem z panem prezydentem prowadzimy rozmowy, które miałyby zmierzać w kierunku zbudowania szerszej koalicji państw, które mogłyby przekazywać ciężki, nowoczesny sprzęt. Rozmowy się toczą, rozmawiałam o tym z kanclerzem Scholtzem i sądzę, ze w najbliższych kilku dniach możemy więcej w tej kwestii wiedzieć” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że „sami, na ten moment, nie zamierzamy przekazywać naszych czołgów” – powiedział, pytany o doniesienia „Washington Post” dot. przekazania Ukrainie czołgów Leopard II.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl