fot. Tomasz Strąg

Premier M. Morawiecki: nowy pakiet pomocowy dla rolników – jeszcze przed żniwami

Jeszcze przed okresem żniw rząd przedstawi nowy pakiet pomocowy dla rolników – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu był pytany o problemy polskiej wsi podczas konferencji „Gospodarcza Suwerenność”, która odbyła się wczoraj w WSKSiM w  Toruniu.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że los rolników jest dla niego szczególnie ważny. Przypomniał, że właśnie ta grupa społeczna została najbardziej pokrzywdzona po 1989 r. w czasach transformacji. Zapowiedział, też kontynuację pomocy w poszczególnych sektorach rolniczych na najbliższe lata.

– Widziałem na własne oczy na początku lat 90-tych, jeżdżąc od PGR-u do PGR-u, co się działo wtedy z państwowymi gospodarstwami rolnymi – zapaść celowo zaplanowana, miliony ludzi na bezrobociu, brak wyobraźni gospodarczej, gigantyczne problemy społeczne. Dlatego dzisiaj, jeszcze przed sezonem żniwnym, zaproponujemy nowe rozwiązania dla rolników. Polska wieś może być wspaniałym rozsadnikiem nowoczesności. Produkty rolno-spożywcze mogą być sprzedawane z ogromnym zyskiem, ale w odpowiedni sposób państwo musi pomagać i na pewno z mozołem, potykając się, ale na pewno będziemy to robili w najbliższych latach – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Zdaniem premiera, stan rolnictwa to efekt nieudolnego modelu gospodarczego III RP. Jako przykład szef rządu podał rynek koncentratu jabłkowego. Obecnie jego 95 proc. jest w rękach kilku firm zagranicznych.

Wśród działań, jakie obecny rząd podejmuje, aby odbudować polską wieś, Mateusz Morawiecki wskazał m.in. na dopłaty do ubezpieczeń dla rolników w przypadku roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych.

RIRM

drukuj