PAP/Rafał Guz

Premier M. Morawiecki: Dzisiaj nie jesteśmy gotowi na integrację z obszarem wspólnej waluty

Dyskusja o „zwrotnicach modernizacji” pozwala zastanowić się, czy idziemy dobrą drogą – powiedział premier Mateusz Morawiecki.  Szef rządu bierze udział w debacie „Zwrotnice modernizacji”, która odbywa się w Domu Polonii w 5-lecie projektu wydawniczego „Wszystko Co Najważniejsze”.

Premier zwracał uwagę, że debata przypada w 30-lecie odzyskania wolności w Polsce i jest „dyskusją zasadniczą i fundamentalną”. Szef rządu odniósł się m.in. do kwestii Euro i zaznaczył, że dziś Polska nie jest gotowa na integrację z obszarem wspólnej waluty.

– W przypadku tak dużych różnic rozwojowych jak pomiędzy Polską a Niemcami – naszym największym partnerem gospodarczym, handlowym – dzisiaj trudno jest zalecać integrację w ramach waluty euro, ponieważ byłby to ryzykowny eksperyment. Kiedyś w przyszłości nie można tego wykluczać, bo jak popatrzymy na przebieg np. kursów walut wzajemnie pomiędzy sobą Austrii, Niemiec, Holandii, Belgii, Danii, Luksemburga, to oni są prawie od 40 lat w jednej strefie euro, chociaż strefy euro jeszcze wtedy nie było, bo ona jest od 1 stycznia 1999 roku, a waluty weszły w obieg 3 lata później – powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że w tym momencie utrzymanie własnej waluty jest bardzo potrzebne, ponieważ „w latach kryzysu da nam to możliwość reagowania we właściwy sposób”.

RIRM

drukuj