fot. PAP/Paweł Supernak

Premier M. Morawiecki: Decyzje podjęte na szczycie UE odpowiadają interesowi Polski

Decyzje podjęte na szczycie Unii Europejskiej i prowadzone dyskusje odpowiadają interesowi Polski – mówił po zakończeniu szczytu UE premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do zablokowania zapisów w sprawie neutralności klimatycznej, ocenił, że to element walki m.in. o niższe koszty energii.

Podczas szczytu UE zapisy wniosków końcowych, które mówiły o dojściu UE do neutralności klimatycznej do 2050 r., zostały zablokowane przez Polskę i kilka innych państw unijnych. Według nieoficjalnych informacji oprócz Polski były to: Czechy, Estonia i Węgry.

Szef polskiego rządu relacjonował, że w czwartek na szczycie panowała „szczera i dobra” dyskusja na tematy klimatyczne, kiedy – jak ocenił – rząd pokazał, jak dbać o interes Polski.

„Polska nie mogła się rozwijać przez 50 lat po II wojnie światowej jak Francja, Austria czy Holandia (…) i my te racje przedkładamy tutaj ponad jakieś poklepywanie po plecach, czy taką politykę, żeby było miło – walczymy o nasze interesy, o interesy polskich obywateli, o to, żeby koszty energii były jak najniższe” – mówił Mateusz Morawiecki.

PAP/RIRM

drukuj