fot. Adam Guz/KPRM

Premier M. Morawiecki apeluje do przewodniczących unijnych organów wykonawczych o pełne informacje ws. ograniczeń dostaw szczepionek przez firmę Pfizer

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Szarla Michela i szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen. Szef rządu apeluje o pełne informacje dotyczące tymczasowych ograniczeń dostaw szczepionek przez firmę Pfizer.

W liście premier Mateusz Morawiecki pisze, że szczepionki przeciw COVID-19 to najlepsze rozwiązanie pozwalające opanować pandemię. Jednak wyzwaniem   – jak dodaje szef polskiego rządu – nadal pozostaje zakres ich produkcji i dystrybucji. Do końca pierwszego kwartału do Polski ma trafić łącznie ponad 6 milionów dawek szczepionek od dwóch producentów.

– Jednak firma Pfizer ogłosiła tymczasowe ograniczenie dostaw szczepionek w związku z planowaną modernizacją swoich mocy produkcyjnych. Będzie to miało istotny wpływ na nasz krajowy program szczepień, ponieważ jego harmonogram musi zostać dostosowany do zmniejszonej dostępności dawek w nadchodzących tygodniach – podkreśla Mateusz Morawiecki.

Premier RP apeluje do Komisji Europejskiej o pilne zwrócenie się do firmy Pfizer – BioNTech o pełne informacje o planowanych działaniach i ich konsekwencjach dla dostępności szczepionki w celu zapewnienia przejrzystości i przewidywalności procesu szczepień.

– Każda szczepionka powinna zostać wysłana do państw członkowskich w tym samym czasie i na takich samych warunkach. Konieczne jest pełne przestrzeganie metodologii alokacji, uzgodnionej między Komisją Europejską a państwami członkowskimi, zapewniając wszystkim państwom członkowskim równy dostęp do dostępnych dawek szczepionek COVID-19 w zależności od wielkości populacji. Niedobory szczepionek, które obecnie obserwujemy w Polsce ze względu na ograniczone możliwości produkcyjne, wymagają od nas dodatkowego i szybkiego wysiłku – zaznacza Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa polskiego rządu, te kwestie powinny być dokładnie omówione podczas wideoszczytu 21 stycznia 2021 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl