fot. PAP/EPA

Premier Kosowa: Zachód musi zająć się Serbią tak, jak zajmuje się Rosją

Unia Europejska i NATO powinny zająć się zagrożeniem, jakie stanowi Serbia, tak samo, jak zajęły się Rosją po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę wezwał w poniedziałek premier Kosowa, Albin Kurti.

„Zagrożenia bezpieczeństwa na Bałkanach Zachodnich ze strony Serbii należy rozwiązać w ten sam sposób, tj. poprzez nadanie Kosowu statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej i zapewnienie Prisztinie członkostwa w Radzie Europy” – powiedział Albin Kurti podczas zorganizowanej w stolicy Kosowa konferencji, poświęconej integracji euroatlantyckiej.

Kosowski premier odniósł się do przyznania Ukrainie i Mołdawii w czerwcu 2022 r. przez Komisję Europejską statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

Kosowo jako jedyny kraj Bałkanów nie ma statusu kandydata do Unii Europejskiej. Z początkiem 2024 r. jednak obywatele Kosowa zyskali – jako ostatni w regionie – prawo podróżowania do strefy Schengen bez wiz. W rozmowach prowadzonych zarówno z Prisztiną, jak i Belgradem, Bruksela podkreśla znaczenie normalizacji stosunków pomiędzy sąsiadami, która stanowi kluczowy element drogi dwóch państw do członkostwa we Wspólnocie.

„Należy wzmocnić perspektywę euroatlantycką, którą Serbia stara się w regionie utrudniać” – dodał kosowski premier.

Zaznaczył, że „reżim w Serbii jest motywowany działaniami Rosji na Ukrainie”.

„W ciągu ostatnich lat Belgrad czterokrotnie sprowadzał swoją armię do naszej granicy, sponsorował terroryzm, rozpowszechniał kłamstwa i fałszywe narracje, aby usprawiedliwić swoje działania przeciwko Kosowu i regionowi” – oświadczył premier Albin Kurti.

Serbia utraciła nad Kosowem kontrolę po kampanii zbrojnej NATO w 1999 r. i odmawia uznania ogłoszonej w 2008 r. niepodległości swej byłej prowincji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl