Prawnicy z Kancelarii Prezydenta przygotują propozycje reformy sądownictwa

Prawnicy z Kancelarii Prezydenta przygotują propozycje ws. reformy sądownictwa. Ich pracami pokieruje jeden z prezydenckich ministrów – oświadczył dziś rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował dwie ustawy: o Sądzie Najwyższym oraz nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Były one elementem dużej reformy wymiaru sprawiedliwości autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent zadeklarował jednak, że nowe projekty ustaw przygotuje w ciągu dwóch miesięcy.

– To generalnie będą przygotowywali prawnicy pracujący w Kancelarii Prezydenta, czyli najbliższe zaplecze Andrzeja Dudy, zapewne pod kierunkiem jednego z ministrów – wskazał Krzysztof Łapiński, rzecznik prezydenta.

Rzecznik dodał, że na dalszym etapie prac nad projektami zostaną włączone lub poproszone różne środowiska.

– Chcę podkreślić jasno, że to będzie projekt prezydencki, więc to prezydent nada pewne kierunki i wskaże, co chce, żeby w nim było. Chcemy, żeby zaistniała szersza dyskusja na ten temat, żeby nikt nie był zaskoczony, a posłowie, by nie mówili, że nie widzieli projektu. Nie chcemy popełnić pewnych błędów, które miały miejsce w ostatnich tygodniach – zaznaczył Krzysztof Łapiński.

Według medialnych doniesień prezydent chce nie tylko stworzyć izbę dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym, ale rozważa również poszerzenie jego kompetencji. Sąd Najwyższy miałby rozpoznawać sprawy merytorycznie w sprawach, gdzie doszło do rażącego naruszenia prawa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl